חוג וסקו דה גמה של איגוד רופאי המשפחה

איגוד רופאי המשפחה מאגד את מרבית רופאי המשפחה המומחים והמתמחים תחת קורת גג מקצועית אחת ופועל לקידום אספקטים שונים של רפואת המשפחה בארץ. האיגוד הישראלי חבר באיגוד רופאי המשפחה האירופי (WONCA EUROPE) אשר פועל לקידום רפואת המשפחה ביבשת כולה. VASCO DA GAMA MOVEMENT (תנועת וסקו דה גמה) היא תנועת המתמחים והמומחים המתחילים (עד 5 שנים מיום ההתמחות) של WONCA EUROPE וחוג וסקו דה גמה של האיגוד הוא הנציג הישראלי של התנועה בארץ.

מטרת התנועה היא להשפיע ולעצב את רפואת המשפחה ע"י פעולה משותפת של רופאי המשפחה העתידיים, הלוא הם המתמחים והמומחים המתחילים. התנועה עוסקת הנושאים הבאים:

◦ תכנית ההתמחות ברפואת המשפחה
◦ מחקר ברפואת המשפחה
◦ תדמית המקצוע
◦ קשר עם סטודנטים לרפואה
◦ למידת עמיתים: תכניות חילופים – פעילות ענפה ומרכזית
◦ קבוצות נושא נוספות: בריאות האישה, רפואת ריאות, רפואה באזורי ספר
בתנועת וסקו דה גמה בעת זו מיוצגות 32 מדינות (מערב ומזרח אירופה ואגן הים התיכון). ישראל הצטרפה לתנועה לפני כ-4 שנים.

פעילויות ומופעים של תנועת וסקו דה גמה ושל החוג בישראל
מופעים קבועים של התנועה:

Preconference: כנס בן יומיים הצמוד ומקדים לכנס WONCA השנתי (כל שנה במדינה אירופית אחרת). כל המידע על המופע מופיע מידי שנה באתר תנועת וסקו דה גמה. כולם מוזמנים להירשם ולהצטרף.
Forum: כנס מדעי שנתי למתמחים ומומחים מתחילים בלבד (כל שנה במדינה אחרת, ב-2016 יתרחש בירושלים). גם לגבי מופע זה מופיע כל המידע באתר תנועת וסקו דה גמה. כמו כן ראו הרחבה בהמשך לגבי פורום ירושלים 2016.
תכניות מיני-חילופים: תכניות mini-exchange הן תכניות קצרות (מספר ימים עד שבוע) אשר כוללות הצטרפות לימים ספורים (1-3) לרופא משפחה מקומי באירופה ולאחר מכן נוכחות בכנס לאומי של רופאי המשפחה באותה מדינה. מדינות רבות אירחו תכנית כזו ומזמינות מידי שנה מתמחים לחזור על החוויה. בין הידועות שמתמידות בהזמנה לתוכנית מעין זו: קרואטיה, ספרד, איטליה והולנד. גם ישראל אירחה לפני כשנתיים 26 מתמחים סביב כנס בן מאיר באופן דומה. המידע מפורסם למחלקות בארץ ונמצא גם באתרי הפייסבוק של התנועה באירופה ושל החוג בארץ ובאתר תנועת וסקו דה גמה באינטרנט.

קשרי עמיתים לאורך השנה:

◦ עמוד הפייסבוק של התנועה האירופית (מעל 1500 חברים ברחבי היבשת!) – עשו לייק לעמוד וקבלו עדכונים ממתמחים ומומחים מתחילים באירופה על המתרחש והמעסיק אותם: https://www.facebook.com/vdgmwonca/?fref=ts
◦ עמוד הפייסבוק של החוג בארץ:
https://www.facebook.com/vascodagamaisr?fref=ts
◦ טוויטר – עקבו אחרי @vdgmeu
◦ אתר האינטרנט של התנועה האירופית, הכולל מידע, טפסים ועדכונים, ייתן לכם תמונה מלאה על הפעילות של התנועה. בקרו ב: http://vdgm.woncaeurope.org/
◦ קבוצות whatsapp וקבוצות מייל לפי תחומי ההתעניינות שלכם

כיצד ישראל מיוצגת בתנועת וסקו דה גמה?

החל מ-2012 החוג בארץ מיוצג בתנועת וסקו דה גמה ע"י נציג ישראלי (ד"ר רונן ברנד). נשמר קשר רציף עם התנועה ונשלחים נציגים מישראל למרבית המופעים המוצעים על ידי חברי התנועה ברחבי אירופה: כנסים אזוריים ותוכניות חילופים קצרות, פורומים וכו'.

בנוסף, תוכלו למצוא באתר התנועה כי ישראל מציעה:

◦ 12 מארחים קבועים ברחבי ישראל המקבלים מתמחים מאירופה לתקופה של שבועיים במסגרת תוכנית היפוקרטס (ראו בהמשך)
◦ JERUSALEM 2016- ישראל היא המארחת בשנת 2016 של פורום התנועה בתאריכים 14-16.9.16 בירושלים. מידע למתמחים יפורסם כאן ודרך המחלקות. המופע מומלץ מאוד לכלל המתמחים והמומחים המתחילים בישראל כדי להיחשף לעמיתיהם מאירופה.

תכניות ופרסים מיוחדים של התנועה

תכנית היפוקרטס: תכנית חילופים בת שבועיים, בה יש למתמחים ומומחים מתחילים הזדמנות להצטרף לרופא משפחה באחת ממדינות התנועה ולוות אותו בעבודתו היומיומית ולגור בסביבה. חרף פערי שפה, מדווחים רופאים כי זו חוויה מרתקת ומלמדת מדרגה ראשונה. המידע על המארחים נמצא באתר תנועת וסקו דה גמה. המעוניינים להתחיל בתהליך (דורש מילוי טפסים מקדימים ולאחר מכן דו"ח מסכם) יש לפנות לנציג התנועה בארץ.

פרס קרוזינו ופרס החילופין: כל שנה מוענק פרס למבצע אחד של תוכנית היפוקרטס במרפאה פריפרית ולמבצע אחד במרפאה מרכזית. הזוכים מקבלים מימון להציג את החוויה שעברו בכנס WONCA EUROPE אשר מתרחש כאמור כל שנה בעיר אירופית אחרת.

"קרן וסקו דה גמה" ה-VdGM Fund: קרן מתרומתם של מספר איגודים של רופאי משפחה באירופה אשר מעניקה תמיכה למתמחים ומומחים מתחילים להגיע לPre-conference הלא הוא הכנס המקדים של התנועה המתרחש בצמוד לכנס WONCA EUROPE. כל המידע על הגשת בקשות וקריטריונים נמצא באתר תנועת וסקו דה גמה.

חוג וסקו דה גמה – מה עוד?

השאיפה היא שהחוג של המתמחים והמומחים המתחילים בישראל יתעסק בתוכנית ההתמחות, בשיפור מעמד המקצוע בארץ, בגיבוש המתמחים ובבעיות אחרות שמעסיקות את הרופאים בשלב מקצועי זה. רוצים להצטרף ולסייע? כתבו לנציג התנועה בארץ והעלו את דעתכם לעמוד החוג בפייסבוק.

אז מאיפה מתחילים?
עשו לייק לעמוד החוג הישראלי בפייסבוק: https://www.facebook.com/vascodagamaisr?fref=ts

עשו לייק לעמוד התנועה האירופית בפייסבוק: https://www.facebook.com/vdgmwonca/?fref=ts

בקרו באתר האינטרנט של התנועה באירופה: vdgm.woncaeurope.org
קראו, הגיבו, שתפו וגלו יוזמה!

להלן מספר תמונות ממופעים בשנים האחרונות...

מתמחים מישראל (ד"ר רונן ברוך, ד"ר רונן ברנד) ו-26 מתמחים מאירופה ביום משותף בירושלים – יום לאחר כנס בן מאיר 3.2013

תמונה1

ד"ר אלינה ואט, רופאת משפחה, משתתפת בתכנית חילופין בסקוטלנד

תמונה2

ד"ר ענת שני, רופאת משפחה, משתתפת בתוכנית חילופין בקרואטיה

תמונה3

14-16 בספסטמבר 2016 - פורום וסקו דה גמה השלישי - קול קורא להרשמה ולהגשת תקצירים