מחקרים 15.04.2015

הזרקת שומן גרמה להרזיית עכברים שמנים

השתלת שומן חום שורף אנרגיה יכולה להוריד את קצב העלייה במשקל במודל של השמנת יתר בעכברים

העלאת קצב שריפת האנרגיה של שומן חום היא גישה טיפולית מרתקת לסיוע לאנשים בעלי משקל עודף לרדת במשקל. במחקר שפורסם באחרונה בכתב העת Endocrinology, בדקה קבוצה גדולה של חוקרים סינים את השפעות השתלת שומן חום מחיות בריאות על הפעילות של רקמות השומן החום הקיימות ועל מטבוליזם של גלוקוז בעכברים בעלי מוטציה הגורמת להשמנת יתר חולנית (obesity).

לאור ממצאים מהספרות, המצביעים על כך כי השתלת שומן חום משפרת את חילוף החומרים בחיות מושתלות במודל של עכברים שבו השמנת יתר נגרמת על ידי תזונה, בדקו החוקרים את השפעתה של השתלה כזו על עכברים במודל של השמנת יתר הנגרמת באופן גנטי.

החוקרים השתילו רקמת שומן חום מעכברי C57/BL6 בעלי משקל תקין לאיזור התת-עורי הגבי של עכברים חסרי לפטין, בעלי גנוטיפ Ob/Ob (תואמים מבחינת גיל ומין). עכברים אלה הם מודל הנמצא בשימוש נרחב במחקרי סכרת שהיא תולדה של השמנת יתר, שכן יש להם כמה פנוטיפים מטבוליים רלוונטיים, ובכללם חוסר סבילות לגלוקוז, יצירה מוגברת של תאי שומן (adipocyte hyperplasia), ואכילת יתר (hyperphagia).

החוקרים מצאו כי השתלת השומן החום הובילה להפחתה משמעותית בקצב העלייה במשקל, לעלייה בצריכת חמצן ולירידה בכמות הכללית של מסת השומן בגוף. כמוכן, בעכברים המושתלים נצפה שיפור ניכר בחוסר הסבילות לגלוקוז ובצבירת שומנים בכבד.

השתלת השומן החום העלתה את רמת האדיפונקטין (adiponectin) בדם. הורמון זה מופרש מרקמות שומן וביכולתו להגביר חמצון ליפידים ולשפר פעילות אינסולין. בדמם של עכברים מושתלים נצפתה רמה נמוכה של החלבונים השולטים ברמת הרגישות של רקמות היקפיות להורמוני בלוטת התריס (triiodothyronine (T3 ו (thyroxine (T4. ברקמות השומן האנדוגניות של העכברים המושתלים עלתה רמת הביטוי של הגנים ל β3 adrenergic receptor וגנים נוספים הקשורים בתהליכי חמצון של שומנים. ממצא משלים היוותה הרמה הגבוהה של יצירת חום גוף (תרמוגנזה).

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי השתלת שומן חום יכולה להוריד את רמת השמנת היתר והסוכרת על ידי שפעול של השומן החום האנדוגני. ממצאים אלה תומכים במחקרי המשך שייתכן ויביאו לטיפול בהשמנת יתר חולנית המבוסס על השתלות רקמות שומן מתורמים בעלי משקל תקין.

http://press.endocrine.org/doi/pdf/10.1210/en.2014-1598

ערכה: ד"ר שירי דיסקין

נושאים קשורים:  מחקרים,  השמנה,  השמנת יתר חולנית,  שומן חום,  משק האנרגיה,  מטבוליזם
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
אנונימי/ת
30.06.2015, 23:23

זוהי נסויים עם שומן חום דומים מענינים מאוד מבחינת סכויים רפואיים של השמנת היתר.