כימותרפיה 05.08.2015

טיפול כימותרפי פליאטיבי לא משפר את איכות החיים של חולים סופניים בימיהם האחרונים

ממסקנות מחקר עוקבה עולה כי טיפול כימותרפי פליאטיבי אינו משפיע לטובה על איכות החיים של חולים הנוטים למות ולעתים אף פוגע בה

טיפול כימותרפי מוצע לעתים לחולים אונקולוגיים הנוטים למות במטרה לשפר את איכות חייהם, זאת, בין היתר, בתקווה להפחית את עוצמת הכאב, לעורר תאבון, להתמודד עם הפרעות חסימתיות ועוד. עד כה תועלת הטיפול הכימותרפי בחולים אלה לא נבחנה בצורה שיטתית או רחבה. בתוך כך האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית ממליץ על טיפול כימותרפי פליאטיבי לחולים השומרים על רמת תפקוד גבוהה וסובלים מגידולים סולידיים בלבד. חוקרים ממספר מרכזים רפואיים בארה"ב ערכו מחקר עוקבה שנועד לבחון את הסוגיה, תוצאות מחקרם פורסמו לאחרונה בכתב העת JAMA -ONCOLOGY.

במחקר עוקבה רב מרכזי נכללו 312 חולי סרטן גרורתי מתקדם. 158 חולים קיבלו לפחות קורס אחד של טיפול כימותרפי פליאטיבי. כל החולים עברו הערכה תפקודית (ECOG) בכניסה למחקר (זמן חציוני 3.8 חודשים לפני פטירה), ובהמשך נבדקו במרפאות אונקולוגיות אמבולטוריות עד לפטירתם.  הערכה של איכות החיים בשבוע האחרון לחיים (QOD) נעשתה באמצעות שאלון שמולא על ידי מטפליהם וקרוביהם של החולים על פי התרשמותם מרמת הנוחות הנפשית והפיזית בשבוע האחרון לחייהם.

הטיפול הכימותרפי הפליאטיבי לא תרם לשיפור בשרידות של המטופלים. בקרב מטופלים בעלי רמת תפקוד טובה (ECOG=1) כימותרפיה פליאטיבית הביאה לירידה באיכות החיים (QOD) בהשוואה להימנעות מטיפול זה, (יחס סיכויים 0.35, רווח סמך 95% בין 0.17 ל 0.75, P=0.01). בקרב מטופלים בעלי רמת תפקוד בינונית וירודה (ECOG=2/3) כימותרפיה פליאטיבית לא הביאה לשיפור בר מובהקות סטטיסטית באיכות חייהם (בינונית - יחס סיכויים 1.06, רווח סמך 95% בין 0.51 ל 2.21, P=0.87), (ירודה - יחס סיכויים 1.34, רווח סמך 95% בין 0.46 ל 3.89, P=0.59).

החוקרים מסכמים כי חרף המגבלות של המחקר, תוצאותיו לא תומכות במתן כימותרפיה פליאטיבית לחולים סופניים על מנת לשפר את איכות חייהם בשבועות האחרונים, גם כאשר מדובר בחולים בעלי רמת תפקוד גבוהה.

מקור:

Prigerson HG, Bao Y, Shah MA, et al. Chemotherapy Use, Performance Status, and Quality of Life at the End of Life. JAMA Oncol. Published online July 23, 2015. doi:10.1001/jamaoncol.2015.2378.

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  כימותרפיה,  טיפול פליאטיבי,  איכות חיים,  מחקרים
תגובות