עישון 11.08.2015

בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן ריאות עלולה להניא מעשנים מהפסקת עישון

ממחקר איכותני עולה כי ביצוע טומוגפריה ממוחשבת (CT) לגילוי מוקדם של סרטן ריאות נתפס על ידי חלק מהמעשנים כתחליף להפסקת עישון

טומוגפריה ממוחשבת (CT) תקופתית מסייעת באבחון סרטן ריאות בשלבים מוקדמים ועל כן אומצה, בשנים האחרונות, כבדיקת סקר על ידי חלק מהאיגודים המקצועיים וגופי רפואה מרכזיים בעולם. בתוך כך עולה החשש כי הבדיקה תיתפס על ידי הציבור כאמצעי מנע נגד כל נזקי העישון מה שעלול לגרום למעשנים להרגיש בטוחים להמשיך במנהגם. קבוצת חוקרים מסיאטל ערכה מחקר איכותני בו נבדקו תפיסות והשקפות של מעשנים בנוגע לעישון, נזקיו וגמילה בעידן של בדיקות סקר. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת JAMA INTERNAL MEDICINE.

במסגרת המחקר במהלך שנת 2014 רואיינו 37 מעשנים אשר עברו או היו עתידים לעבור CT ריאות כבדיקת סקר תקופתית. בראיונות החוקרים התמקדו בהשקפותיהם ואמונותיהם של המעשנים בנוגע לחשיבותה של הפסקת עישון על רקע קיומן של בדיקות סקר יעילות לגילוי מוקדם של סרטן ריאות.

ראשית, מרבית הנשאלים הודו כי עצם קיומה של התכנית לגילוי מוקדם של סרטן ריאות הביא אותם לחשוב לראשונה בחייהם על השפעתו של העישון על בריאותם, ואולם כמחצית מהנחקרים (17 מ 35, 49%) הצביעו על בדיקת הסקר כגורם המפחית, במישרין או בעקיפין, את המוטיבציה להפסיק לעשן. כך למשל בלטה האמונה כי יתרונות הגילוי המוקדם זהים ליתרונות הפסקת עישון. במקביל רווחה התפיסה כי בדיקות סקר תקופתיות מספקות הגנה מוחלטת מפני סרטן ריאות. עוד סברו הנשאלים כי כל מעשן שיאובחן כלוקה בסרטן בבדיקת סקר תקופתית יהנה בהכרח מטיפול קל יותר ולעתים קרובות יוכל להסתפק במעקב בלבד. לבסוף, חלק מהנשאלים גרסו כי העדר ממצאים בבדיקת סקר מציב אותם בקבוצת "ברי המזל" שיכולים להמשיך לעשן ללא חשש.

החוקרים מסכמים כי מחד בדיקת הסקר לסרטן ריאות גורמת למעשנים לתהות באשר לסכנות הבריאותיות הטמונות בעישון, מאידך שלל תפיסות מוטעות ואמונות בלתי מבוססות בנוגע ליכולת הגילוי המוקדם ומניעת תחלואה ותמותה של בדיקות סקר עלולות להוביל לתחושת בטחון מוגזמת בקרב מעשנים ולהניא אותם מהפסקת עישון.

מקור:

Zeliadt SB, Heffner JL, Sayre G, et al. Attitudes and Perceptions About Smoking Cessation in the Context of Lung Cancer Screening. JAMA Intern Med. Published online July 27, 2015. doi:10.1001/jamainternmed.2015.3558.

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  עישון,  סרטן ריאות,  טומוגרפיה ממוחשבת,  בדיקות סקר,  מחקרים
תגובות