מחקרים 15.10.2015

גם אנשים בריאים עלולים להיות מדבקים

ממחקר שארך כשנה, התברר שנשאות אתסמינית של נגיפים נשימתיים נפוצים דוגמת רינו-וירוס שכיחה מאוד, במיוחד בקרב ילדים

נגיפים הם המחוללים השכיחים ביותר של דלקות דרכי הנשימה. שיטות אבחון מודרניות, ובפרט בדיקת ה PCR מאפשרות זיהוי מדויק של הנגיף במקרים רבים,  גם אם לרב הבדיקה איננה הכרחית בשל מהלך קליני מוכר ונטול סיבוכים. חוקרים מהמחלקה לרפואת ילדים באוניברסיטת יוטה ביקשו לבדוק במחקר אורכי שנמשך 52  שבועות את שיעור הנשאות של הנגיפים השכיחים במהלך מחלה קלינית או בהעדר תסמינים, נשאות שמשליכה מחד על סיכוני הדבקה ומאידך על סבירות גבוה לאבחונים חיוביים כוזבים על סמך התבחינים המולקולריים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Clinical Infectious Diseases.

26 משפחות (108 בני אדם) גויסו למחקר והונחו לדווח על תסמינים וירליים מדי שבוע ובמקביל עברו בדיקת משטח נחיריים שבועית. דגימות המשטח נבדקו באמצעות פאנל PCR לזיהוי 16 נגיפים נשימתיים שכיחים. מחלה וירלית הוגדרה על סמך קיום תסמינים אופייניים לנגיף במשך שבוע או יותר תוך זיהוי הנגיף באותו פרק הזמן. ניתוח הנתונים התייחס ל"מטופלי שבוע" כאומדן סטטיסטי.

משתתפי המחקר דיווחו על תסמינים וירליים ב 23% ונגיפים זוהו ב "26% מטופלי-שבוע". ילדים צעירים מחמש שנים הציגו תסמינים גלויים לעתים קרובות יותר וכן זיהוי הנגיף בקרבם היה שכיח יותר מאשר במשתתפים מבוגרים יותר (יחס סיכויים 2.47, 95% רווח בר סמך 2.08-2.94 ויחס סיכויים 3.96, 95% רווח בר סמך 3.35-4.70 ,בהתאמה). בקרב משפחות עם ילדים התקופה שבה זוהה הנגיף מסך זמן המעקב היה ארוך בשלושה שבועות לעומת משתתפים שהתגוררו בגפם. בסה"כ נגיפים זוהו ב 783 בדיקות רק 440 בדיקות חיוביות (56%) לוו בתסמינים אופייניים. זיהוי נגיפי קורונה, מטה-פנאומווירוס הומני ונגיף השפעת A ארע בדרך כלל בחולים סימפטומטיים בשעה שבוקהוירוס ורינווירוס זוהו במשתתפים אתסמיניים. פרק הזמן בו זוהו הנגיפים ארך פחות משבועיים בממוצע ועלה על שלושה שבועות רק ב 16% מהמקרים. משך הזיהוי הנגיפי בילדים צעירים היה ארוך יותר.

מהמחקר עולה כי זיהוי הנגיפים הרספירטוריים, ובמיוחד נגיפי בוקה ורינו, שכיח באנשים נטולי תסמינים נשימתיים ובעיקר בילדים. לפיכך הדיוק האבחנתי של בדיקות מולקולריות (PCR) מוטל בספק מסוים שכן קיים חשש לבלבול בין נשאות לבין מחלה חריפה. מסקנה נוספת היא הסיכון הלא זניח להדבקה מאנשים בריאים,  גם כאן קבוצת הסיכון העיקרית היא ילדים.

מקור:

Byington CL et al. Community surveillance of respiratory viruses among families in the Utah Better Identification of Germs-Longitudinal Viral Epidemiology (BIG-LoVE) study. Clin Infect Dis 2015 Oct 15; 61:1217

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  נגיפים נשימתיים,  נשאות,  מחלות ילדים
תגובות