מחקרים 18.11.2015

המעבר מטיפול אנטיביוטי כושל לרטינואידים באקנה קשה מתעכב בחצי שנה ויותר

מסקירה רטרוספקטיבית עולה כי הטיפול האנטיביוטי באקנה בינוני-קשה נמשך כשנה בממוצע, חרף הכישלון הקליני. החוקרים ממליצים לעבור לרטינואידים מוקדם יותר

אקנה קשה, דלקתי ונודולוציסטי, מגיב היטב לרטינואידים דוגמת איזוטרטינואין, אולם קיימת רתיעה מסויימת בקרב הרופאים משימוש בקבוצת תרופות זו בגלל תופעות הלוואי האפשריות ובעיתיות השימוש בנשים בגיל הפוריות. טיפול אנטיביוטי מתגלה לעתים כיעיל, אך לרב ההשפעה צנועה ולא עקבית והעמידות החיידקית מתעצמת ככל שמדובר בטיפולים ארוכי טווח. חוקרים מהמחלקה לרפואת עור במרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק ערכו סקירת גליונות רטרוספקטיבית על מנת לגלות מהו המשך הממוצע של הטיפול האנטיביוטי בחולי אקנה בינוני-קשה עד למעבר לתכשירים רטינואידיים פוטנטיים. תוצאות העבודה פורסמו לאחרונה בכתב העת JAAD.

המחקר הרטרוספקטיבי התבסס על נתונים מגליונות של 137 חולים בני 12 ומעלה שפנו למרפאה דרמטולוגית במרכז הרפואי "לנגון" בניו יורק, ואובחנו כסובלים מאקנה בינוני-קשה, מינואר 2005 עד דצמבר 2014. כל החולים שנכללו במחקר קיבלו לכל הפחות 30 ימי טיפול אנטיביוטי ולבסוף איזוטרטינואין.
תוצאות הסקירה מגלות כי המשך הממוצע של הטיפול האנטיביוטי עד למעבר לרטינואידים היה 331.3 ימים. 21 חולים (15.3%) קיבלו טיפול אנטיביוטי במשך 3 חודשים ופחות, בעוד 88 חולים (64.2%) טופלו במשך שישה חודשים ויותר ו 46 חולים (33.6%) טופלו במשך שנה או יותר טרם המעבר לאיזוטרטינואין. חולים שטופלו אך ורק במסגרת מרפאת העור שבה נערך המחקר טופלו אנטיביוטית 283.1 ימים בממוצע בשעה שחולים שקיבלו מרשמי אנטיביוטיקה מרופאים נוספים טופלו בממוצע במשך 380.2 ימים, הפער בעל מוהבקות סטטיסטית (P=0.054).

החוקרים מציינים כי מגבלה משמעותית של המחקר היא ההסתמכות על נתונים ממרכז רפואי בודד, לא בהכרח ניתן להקיש מהתוצאות על נוהגי הטיפול במרפאות עור אחרות. יחד עם זאת, בהנחה כי הממצאים ניתנים לחיוץ, מדובר בשימוש ממוצע ארוך משמעותית מהמומלץ באנטיביוטיקה עם סכנה מוחשית להתפתחות עמידות חיידקית. החוקרים ממליצים לבצע הערכות תכופות יותר של החולים לטובת זיהוי מוקדם של כישלון אנטיביוטי ומעבר לתכשירים פוטנטיים יותר.

מקור:

The use of oral antibiotics before isotretinoin therapy in patients with acne.
Nagler, Arielle R. et al. Journal of the American Academy of Dermatology

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אקנה,  אנטיביוטיקה,  רטינואידים,  איזוטרטינואין
תגובות