מחקרים 24.12.2015

חורים בשיניים וסתימות בעורקים

מחקר מקיף מצא קשר מובהק בין בריאות דנטלית לסיבוכי טרשת העורקים, הסיכון לתמותה היה כמעט כפול בחולי לב ללא שיניים לעומת חולים שמרבית שיניהם בריאות

הקשר בין בריאות השיניים ועששת לטרשת עורקים עלה במספר רב של עבודות בעשורים האחרונים, אולם מהות הסיכון וכן היותו הפיך או בלתי הפיך טרם הוכרעו ברמת ודאות מספקת. על רקע הדברים חוקרים מאוניברסיטת אופסלה, שבדיה, יחד עם חוקרים ממרכזים רפואים רבים ברחבי העולם ערכו מחקר שבדק את הקשר בין בריאות השיניים לבין הסיכון לתמותה בקרב חולי מחלת לב איסכמית יציבה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology.

במחקר נכללו 15,456 מטופלים מ 39 ארצות עם מחלה כלילית יציבה (אוטם שריר הלב בעברם, צנתור טיפולי בעברם או מחלה כלילית רב כלית). בכניסתם למחקר המשתתפים דיווחו על מספר השיניים שנותרו בפיהם (26-32 (כל השיניים), 20-25, 15-19, 1-14 ואף שן). המעקב אחר החולים נמשך 3.7 שנים.

הקשר בין מספר השיניים הנותרות לבין תוצאות קרדיווסקולאריות ספציפיות ותוצאה ראשית (משלב של תמותה קרדיווסקולרית, אוטמי שריר הלב ואוטמים מוחיים לא קטלניים) נותח באמצעות מודל הרגרסיה של קוקס תוך תקנון לגורמי סיכון קרדיווסקולריים וסטטוס חברתי כלכלי.
בניתוח המתוקנן כל ירידה במספר השיניים נקשרה לעליה בסיכון לתוצאת המחקר הראשית (יחס סיכון 1.06, 95% רווח בר סמך 1.02-1.10), לתמותה מסיבות וסקולריות ולבביות (1.17), תמותה מכל סיבה (יחס סיכון 1.16) ואוטם מוחי קטלני ולא קטלני (1.14). לא הודגם קשר בין מספר השיניים לאוטמי שרירי הלב (0.99). חוסר של כל השיניים, לעומת שמירה על 26 שיניים לפחות, שיקף סיכון מוגבר באופן מובהק לתוצאת המחקר הראשית (יחס סיכון 1.27), תמותה קרדיווסקולרית (1.85), תמותה מכל סיבה (1.81) וסיכון לשבץ (1.67).

לסיכום, מחקר במדגם רחב ומגוון של חולי מחלת לב איסכמית יציבה מצביע על קשר בין בריאות השיניים לסיכוני תמותה ותחלואה קרדיווסקולריים שנותר על כנו גם לאחר תקנון לגורמי סיכון רבים. מספר קטן יותר של שיניים בריאות משקף סיכונים מוגברים ובהשוואה בין קבוצות הקיצון הפער משיג מובהקות סטטיסטית. השאלה המתבקשת היא מהות הקשר - האם מדובר בתהליך דלקתי כרוני המעצים את נזקי טרשת העורקים, מנגנון פתופיזיולוגי אחר או מקור משותף ונסיבתי לשתי הפתולוגיות.

מקור:

Tooth loss is independently associated with poor outcomes in stable coronary heart disease European Journal of Preventive Cardiology December 16, 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת עורקים,  מחלת לב כלילית,  מחלת לב איסכמית,  עששת,  בריאות השיניים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות