מחקרים 02.02.2016

כל מקרה שביעי של סרטן המעי הגס מתגלה מתחת לגיל בדיקות הסקר

מחקר שהקיף יותר מ 200 אלף בני אדם מצא כי סרטן המעי הגס באנשים הצעירים מגיל 50 כלל איננו נדיר, נוטה להיות אלים ומפושט ועל אף זאת נושא פרוגנוזה טובה יותר

colonoscopy (צילום: shutterstock)

תכניות הסקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס באוכלוסיה הכללית מתחילות, בדרך כלל, בגיל 50. במקביל שיעור ההארעות של סרטן המעי הגס בקרב אנשים צעירים יותר, גם ללא רקע משפחתי או גורמי סיכון מוכרים אחרים, הולך ועולה בעשורים האחרונים. על רקע הדברים חוקרים ממאיו קליניק ומאוניברסיטת מישיגן בדקו במחקר רטרוספקטיבי מקיף את שכיחות מקרי סרטן המעי הגס בקרב בני 50 ומטה וכן בחנו את מאפייני הממאירות בגילאים הצעירים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת CANCER.

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי התבסס על מאגר הנתונים האפידמיולוגיים, נתוני המעקב והתוצאות הקליניות של חולים שאובחנו כלוקים בסרטן מעי גס בין השנים 1998 ל 2011. החולים סווגו על פי גיל גילוי המחלה לקבוצה בה הממאירות אובחנה לפני גיל תחילת בדיקות הסקר (50) וקבוצה בה הסרטן התגלה בגילאים מאוחרים יותר. החוקרים בחנו את ההבדלים בין הקבוצות  בשלב המחלה בעת הגילוי, דרכי הטיפול ושיעורי השרידות של החולים.

מ 258,024 חולי סרטן מעי גס שנכללו בסקירה, 37,847 היו בני פחות מ 50. הסיכון להתפשטות מקומית או מרוחקת של השאת היה גבוה יותר בקרב החולים הצעירים – יחס הסיכונים היחסיים 1.3, P<0.001 להתפשטות מקומית, יחס סיכונים יחסיים 1.5, P<0.001 למחלה מרוחקת. טיפול ניתוחי בגידול הראשוני היה שכיח משמעותית בקבוצת החולים הצעירים עם גרורות מרוחקות (הסתברות מתוקננת: 72% לעומת 63%, P<0.001). גם הטיפול הקרינתי היה שכיח יותר בקרב החולים הצעירים (הסתברות מתוקננת 53% לעומת 48%, P<0.001). שיעורי השרידות הקשורה לסרטן המעי הגס של חולים צעירים מגיל בדיקות הסקר היו גבוהים יותר (יחס סיכון 0.77, P<0.001) משיעורי השרידות של חולי סרטן מעי גס מבוגרים יותר, זאת למרות החלק היחסי הגבוה של חולים עם מחלה מתקדמת בקבוצת החולים הצעירים.

החוקרים מסכמים כי כ 15% מהחולים המאובחנים לראשונה כלוקים בסרטן המעי הגס צעירים מגיל 50, כלומר מתחת לסף בדיקות הסקר המומלצות. יתרה מכך הסרטן המתגלה בגילאים הצעירים נוטה להיות מתקדם ומפושט יותר, ברם גם הטיפול בחולים הצעירים לרב יותר נמרץ וזו אחת הסיבות לשרידות סגולית ארוכה יותר של חולים בקבוצה זו. החוקרים ממליצים לעשות הערכה מעודכנת של הסיכון לסרטן המעי הגס באוכלוסיה הצעירה ולשקול שינוי בהנחיות בדיקות הסקר הקיימות.

מקור:

Abdelsattar, Z. M., Wong, S. L., Regenbogen, S. E., Jomaa, D. M., Hardiman, K. M. and Hendren, S. (2016), Colorectal cancer outcomes and treatment patterns in patients too young for average-risk screening. Cancer. doi: 10.1002/cncr.29716

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  בדיקות סקר,  גילוי מוקדם,  CRC,  סרטן המעי הגס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות