מחקרים 07.02.2016

אבחון מוקדם של מחלת פרקינסון באמצעות ביופסיה של בלוטות רוק

ניסוי קליני מצא מתאם גבוה בין משקעי אלפא סינוקליין בבלוטות רוק תת לסתיות לבין מחלת פרקינסון התחלתית, הבדיקה עשויה להפוך לאמצעי אבחון מוקדם של המחלה

פעילות נוירונים, מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

היסטופתולוגית מחלת פרקינסון מתאפיינת באיגור חלבונים בתאי העצב, ובפרט אלפא סינוקלאין alpha-synuclein אשר יוצר את גופיפי הלוי (Lewy bodies). משקעי החלבון קיימים גם, במידה פחותה, ברקמות פריפריות של חולי פרקינסון, בין השאר בבלוטות רוק סבמנדיבולריות ומכאן המחשבה כי דגימת רקמה של בלוטות אלה יכולה לסייע באבחון מוקדם של מחלת פרקינסון. חוקרים ממאיו קליניק באריזונה ביקשו לבדוק במחקר מבוקר האם ביופסיית מחט מהבלוטות התת לסתיות של חולי פרקינסון בתחילת מחלתם עם צביעה של הדגימות לאלפא סינוקליין תדגים מידת הלימה גבוהה לשלבים הקליניים המוקדמים של המחלה הנוירולוגית. תוצאות הניסוי פורסמו לאחרונה בכתב העת Movement Disorders.

במהלך הניסוי הקליני 25 חולי פרקינסון (גיל ממוצע 69.5 שנים) בתחילת המחלה (פחות מ 5 שנים מפרוץ התסמינים, משך ממוצע של המחלה 2.6 שנים) ו 10 משתתפי ביקורת (גיל ממוצע 64 שנים) עברו מספר ביופסיות מחט של בלוטות הרוק התת לסתיות. דגימות הרקמה נצבעו לאלפא סינוקליין מזורחן phosphorylated alpha-synuclein, אפיון הדגימות על ידי מומחי פתולוגיה נעשה ללא חשיפה למצב הקליני ובפרט לאבחון מחלת פרקינסון של הנחקרים, צביעה של מבנים עצביים בלבד הוגדרה כחיובית.
צביעה חיובית הודגמה בקרב 14 מ 19 חולי הפרקינסון שהשלימו את המחקר (74%) זאת לעומת 2 מ 9 נחקרי הביקורת (22%). ביטוי קליני של מחלת פרקינסון היה דומה בקרב נבדקים עם צביעה חיובית ושלילית. נפיחות ושטפי דם במקום הדקירה היו שכיחים בשתי הקבוצות (77%) אך חלפו ללא סיבוכים בכל המקרים.

לסיכום, ביופסיות מחט של בלוטת רוק סבמנדיבולרית עם צביעה של מבנים עצביים לאלפא סינוקליין היו חיוביות ב 74% מחולי פרקינסון בשלבים מוקדמים של המחלה. תוצאות חיוביות כוזבות בקבוצת הביקורת יכולות לייצג מחלת פרקינסון בשלבים קדם קליניים של המחלה אך הדבר טעון הוכחה. התוצאות מרשימות אולם בכדי להפוך את הבדיקה לכלי אבחוני מהימן נדרשים מדגמים רחבים הרבה יותר.

מקור:

Peripheral Synucleinopathy in Early Parkinson's Disease: Submandibular Gland Needle Biopsy Findings Charles H. Adler MD, PhD1,*, Brittany N. Dugger PhD2, Joseph G. Hentz MS3,
Movement Disorders  Article first published online: 22 JAN 2016
DOI: 10.1002/mds.26476

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרקינסון,  בלוטות רוק,  בלוטות תת לסתיות,  אלפא סינוקליין
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות