מחקרים 03.03.2016

מצב החניכיים משפיע על תמותה באי ספיקת כליות

מניתוח רטרוספקטיבי עולה כי פריאודונטיטיס מעלה באופן מובהק את שיעורי התמותה של חולי אי ספיקת כליות, הסיכון עולה בכ 25% ומודגש בקרב חולי סכרת

מחלות שיניים וחניכיים נמצאות בדרך כלל מחוץ לשדה הראיה של הרפואה הפנימית. זאת חרף ראיות חותכות לכך שתהליכים דלקתיים וזיהומיים בחלל הפה משליכים על כלל מערכות הגוף, כך למשל במספר מחקרים עלה קשר ברור בין עששת לטרשת העורקים. חוקרים מאוניברסיטת ברימינגהם, אלבמה, ערכו מחקר רטרוספקטיבי בנסיון להעריך את הקשר בין דלקות חניכיים, או ליתר דיוק פריאודונטיטיס, לתמותה (מכל סיבה וקרדיווסקולרית) בקרב חולי אי ספיקת כליות מדרגה 3-5. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Periodontology.

החוקרים הסתמכו על עוקבת המחקר Third National Health and (יNutrition Examination Survey ( NHANES III ונתוני התמותה של משתתפי המחקר. רגרסיית הסיכונים היחסיים של קוקס שימשה את החוקרים באומדן הקשר בין דלקות חניכיים ותמותה בקרב חולי אי ספיקת כליות. משמעות הקשר נבדקה מול ההשפעה המוכרת של גורמי סיכון שכיחים לתמותה בחולי אי ספיקת כליות (סכרת, יתר לחץ דם ועישון).
מ 13,784 משתתפי המחקר NHANES III י861 (6%) סבלו מאי ספיקת כליות דרגה 3-5. המעקב החציוני אחר החולים הללו נמשך 14.3 שנים. לאחר תקנון למשתנים מתערבים שיעורי התמותה ל10 שנים עלו מ 32% (95% רווח בר סמך 29-35) ל 41% (36-47) בגין התוספת של דלקות חניכיים. בקרב חולי אי ספיקת כליות וסכרת שיעור התמותה לעשור עלה ל 43%.

לסיכום, החוקרים זיהו קשר בעל עוצמה סטטיסטית בין פריאודונטיטיס לעליה בשיעורי תמותה בקרב חולי אי ספיקת כליות מתונה עד חמורה. מתודולוגיית המחקר לא מאפשרת לקבוע בוודאות כי מדובר בקשר סיבתי אך ניתן להניח כי תהליכים דלקתיים תורמים לתמותה בחולים כרוניים ושמירה על הגיינת ובריאות השיניים עשויה להפוך, ולו חלקית, את המגמה.

מקור:

Association between periodontitis and mortality in stages 3–5 chronic kidney disease: NHANES III and linked mortality study  Praveen Sharma ,Thomas Dietrich, Journal of Clinical Periodontology

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקת כליות,  דלקת חניכיים,  פריאודונטיטיס,  זיהום סיסטמי,  מחלות כרוניות,  תמותה
תגובות