מחקרים 13.03.2016

ADHD במבוגרים, לא רק הפרעת קשב וריכוז

מחקר שבחן 81 מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז מצביע על שיעורים גבוהים של תחלואה נלווית, כ 66% לוקים בהפרעות שונות של שליטה בדחפים, כ 15% נוטים להתמכרויות

הצירים המרכזיים של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הם קושי לעמוד במשימות הדורשות התמדה ומיקוד, פעלתנות יתר ואימפולסיביות - נטיה, לרב בלתי נשלטת, לנהוג על פי דחף רגעי מבלי לשקול את תוצאות ההתנהגות הצפויות. חוקרים מאוניברסיטת פריס דקרט בצרפת ערכו מחקר אפידימיולוגי במטרה לקבוע את שיעורי ההמצאות של ADHD בקרב המבוגרים בצרפת ובמקביל לבחון את השכיחות של הפרעות נלוות כגון קושי בשליטה בדחפים, נטיה להתמכרויות ותחלואה נפשית. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת L’Encéphale.

במחקר נכללו 81 מטופלים שעמדו באמות המידה לאבחון ADHD של
DSM IV-T-R. החוקרים העריכו את המשתתפים באמצעות שאלון מינסוטה (Minnesota Impulsive Disorders Interview) כלי להערכת הפרעות שליטה בדחפים (טריכוטילומניה, קלפטומניה, פירומניה, קניינות כפייתית, התנהגות מינית כפייתית והפרעת התפרצות לסירוגין intermittent explosive disorder). בנוסף עברו הנחקרים ראיונות נוירופסיכיאטריים בנסיון לאבחן תחלואה נפשית ונטיה להתמכרויות.

יותר מ 90% מהנחקרים עמדו באמות המידה ל ADHD בילדות (לפני גיל 7). יותר ממחצית המשתתפים סבלו מהפרעת קשב מעורבת המתאפיינת הן בהפרעת קשב והן בהיפראקטיביות ואימפולסיביות. הרב המכריע (93.8%) מהנחקרים הציג את התסמונת המלאה (עמידה ב 6 או יותר מתוך 9 מדדי האבחון בשני התת סוגים העיקריים), בעוד 6.2% לקו בצורה החלקית של התסמונת ( 3 תסמינים לפחות באחד משני צירי ההפרעה). החוקרים מצאו כי כ 66% מהחולים לקו בהפרעה אחת או יותר מקבוצת הפרעות השליטה בדחף: הפרעת התפרצות לסירוגין הייתה השכיחה מכולן (29.6%), אחריה קניינות כפייתית (23.4%) ובהמשך - התמכרות להימורים (7.4%), קלפטומניה והתנהגות מינית כפייתית (2.4%) וטריכוטילומניה ( 1.2%).  בין ההפרעות הפסיכיאטריות הנלוות ל ADHD בלטה הפרעת החרדה הכללית (61.7%) ואחריה דיסתימיה (44.4%), דכאון מג'ורי (28.3%), אגורפוביה (22.2%), התקפי פאניקה (17.2%), היפומניה (16%), חרדה חברתית (11.1%), בולמיה (8.6%), הפרעה טורדנית כפייתית והפרעת אישיות אנטיסוציאלית (3.7%). באשר להתמכרויות - שיעורי ההמצאות של שימוש חריג (abuse) בסמים ואלכוהול בקרב מדגם ה ADHD עמדו על 14.8% ו 7.4%, בהתאמה. שיעורי ההמצאות של התמכרות לסמים ואלכוהול היו מתונים יותר (6.1% ו 3.7%, בהתאמה).

החוקרים מסכמים כי ההכרה ב ADHD כהפרעה רווחת ומשמעותית בקרב מבוגרים לוקה בחסר בעולם בכלל ובצרפת בפרט. עוד עולה מהמחקר שבמבוגרים לרב לא מדובר בהפרעה מבודדת אלא במכלול בו שלובות הפרעות ההתמכרות, תחלואה אפקטיבית וקשיי שליטה בדחפים. יש לציין שהשיעורים הנקובים במחקר גבוהים מהמוכר בספרות, אם כי גוף הידע בנושא צנוע למדי, יתכן והתוצאות חריגות מעט בשל המדגם הקטן של החולים.

מקור:

Encephale. 2016 Feb 26. pii: S0013-7006(15)00230-4. doi: 10.1016/j.encep.2015.12.013. [Epub ahead of print]
[ADH/D and impulsiveness: Prevalence of impulse control disorders and other comorbidities, in 81 adults with attention deficit/hyperactivity disorder (ADH/D)].
[Article in French]
Porteret R1, Bouchez J2, Baylé FJ3, Varescon I4.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  הפרעת שליטה בדחפים,  טריכוטילומניה,  קלפטומניה,  פירומניה,  קניינות כפייתית,  התנהגות מינית כפייתית והפרעת התפרצות לסירוגין,  intermittent explosive disorder,  הפרעות קשב וריכוז,  התמכרות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 

מרתק תודה