מחקרים 17.03.2016

איזון לחץ דם בחולי סכרת - הליכה על חבל דק

סקירת ספרות שהקיפה יותר מ 70 אלף חולי סכרת מגלה כי טיפול תרופתי בל"ד גבוה מ 140 סיסטולי מגן על החולים ואילו מתחת לקו הזה מעלה סיכון לתמותה בכ 15%

blood pressure (אילוסטרציה: shutterstock)

הדיון באיזון אופטימלי של לחץ דם לעולם אינו שוכך. מדי כמה שנים, אם לא חודשים, מתפרסמים מחקרים, סקירות ומאמרי דעה שמבקשים לשנות את ההנחיות הקיימות ולהמיר ערכי איזון לערכים אחרים תוך ציון הסכנות של איזון לקוי לצד חשש מאיזון יתר. בסקירת הספרות שהתפרסמה לאחרונה בכתב העת BMJ חוקרים מאוניברסיטת אומאה שבשבדיה מסמנים את הסף הסיסטולי של לחץ דם בקרב חולי סכרת שמעליו הטיפול התרופתי יעיל ומתחתיו מזיק.

לטובת המחקר נסרקו מאגרי מידע רפואי מובילים ולוקטו עבודות מחקר שכללו 100 או יותר חולי סכרת שטופלו במשך שנה לפחות בתרופות מפחיתות לחץ דם מול אינבו או תרופות נוגדות ל"ד אחרות, וכן מחקרים בהם נבדקו ערכי מטרה שונים של לחץ דם.
לניתוח הסופי נאספו 49 מחקרים עם מדגם מאוגם של 73,738 מטופלים. מרבית הנחקרים חלו בסכרת סוג 2 ומיעוטם בסוג 1. טיפול תרופתי בחולים עם ערך סיסטולי גבוה מ 150 מ"מ כספית הניב תוצאות חיוביות: הפחתה בסיכון לתמותה מכל סיבה (סיכון יחסי 0.89), ותמותה קרדיווסקולרית (סיכון יחסי 0.75), ירידה בסיכון להתקפי לב (סיכון יחסי 0.74), שבץ (סיכון יחסי 0.77) ומיתון הסיכון לאי ספיקת כליות סופנית (סיכון יחסי 0.82). כאשר ערכי הבסיס של ל"ד סיסטולי נעו בין 140 ל 150 מ"מ כספית בכניסת החולים למחקר ההשפעה המטיבה נותרה מובהקת אך הפכה צנועה יותר: הפחתת הסיכון לתמותה כללית (סיכון יחס 0.82), הפחתת הסיכון לארוע לבבי ואי ספיקת לב (סיכון יחסי 0.84 ו 0.80, בהתאמה). בחולי סכרת עם לחץ דם סיסטולי נמוך מ 140 טיפול תרופתי הוביל לעליה בסיכון לתמותה קרדיווסקולרית (סיכון יחסי 1.15) ותמותה מכל סיבה (סיכון יחסי 1.05 – גבולי מבחינת מובהקות).
ניתוח באמצעות מטה-רגרסיה הראה שכל ירידה נוספת של 10 מ"מ כספית בל"ד סיסטולי מובילה לעליה של 10-15% בסיכון היחסי לתמותה קרדיווסקולרית והתקפי לב. דפוסי הסיכונים לרמות לחץ דם בסיס שהושגו באמצעות טיפול תרופתי קיים היו דומים.

לסיכום, הסקירה הנוכחית מסמנת את סף ה 140 סיסטולי כקו המשווה חדש-ישן באיזון לחץ דם של חולי סכרת. מובן שלא מדובר בסוף פסוק אך הדבר החשוב העולה מריבוי העבודות הוא שאיזון נכון של ל"ד חיוני לא פחות מהמנעות מאיזון יתר.

מקור:

Brunström M and Carlberg B.Effect of antihypertensive treatment at different blood pressure levels in patients with diabetes mellitus: Systematic review and meta-analyses. BMJ 2016; 352:i717

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  לחץ דם,  איזון יתר של לחץ דם,  סיכון קרדיווסקולרי,  אי ספיקת כליות,  סוכרת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות