מחקרים 30.03.2016

האם המנעות מחשיפה לשמש מעלה את הסיכון לתמותה?

מעשרים שנות מעקב אחר כמעט 30 אלף נשים בשבדיה עולה כי המנעות עקבית מאור השמש מסוכנת כמעט כמו עישון. חשיפה לשמש מאריכה חיים בחצי שנה עד שנתיים

חשיפה בלתי מידתית לשמש מעלה את הסיכון לנגעי עור רבים ובראשם מלנומה, אך האם גם המנעות מאור השמש מזיקה? שאלה זו העסיקה חוקרים מאוניברסיטת קרולינקה בשבדיה שביקשו לבדוק עד כמה החשיפה לשמש או המנעות מאורה משפיעים על שיעורי התחלואה והתמותה של נשים במעקב בן שני עשורים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Internal Medicine.

החוקרים בדקו את הקשר בין חשיפה לשמש לתמותה מכל סיבה בקרב 29,518 נשים שבדיות מעוקבת המחקר Melanoma in Southern Sweden שהחל בין השנים 1990-1992. בעת הגיוס למחקר הנשים היו בנות 25 עד 64 והמעקב ארך כ 20 שנה.
מניתוח התוצאות עולה כי נשים שנהגו להחשף לשמש היו בסיכון נמוך יותר, בהשוואה לנשים שהעדיפו להמנע מאורה, לתחלואה קרדיווסקולרית ולתמותה מסיבות שאינן אונקולוגיות ואינן קשורות למחלות לב וכלי דם. בשל שיעורי השרידות הגבוהים יותר התרומה היחסית של ממאירויות לתמותה הייתה גבוהה יותר בקרב הנשים שנחשפו תדיר לשמש. תוחלת החיים של נשים שלא עישנו והשתדלו להסתתר מהשמש הייתה דומה לתוחלת חייהן של נשים מעשנות בקבוצת החשיפה המירבית לשמש, מה שמלמד, על פי החוקרים, כי עישון והמנעות משמש משקפים עליה דומה בסיכון לתמותה. בהשוואה בין קבוצת הנשים עם חשיפה מצטברת מירבית לשמש לאלו שהקפידו להמנע מאור החמה תוחלת החיים של הנמנעות התקצרה ב 0.6 עד 2.1 שנים.

לסיכום, החוקרים מצאו כי חשיפה לשמש מפחיתה את שיעורי התמותה מסיבות שאינן אונקולוגיות או קרדיווסקורלריות. הארכה בתוחלת החיים, וקרוב לודאי החשיפה עצמה, מעצימים את משקלן של המחלות הממאירות בגורמי התמותה (אם כי במחקר הנוכחי באופן מפתיע לא תועדה שכיחות יתרה של סרטני עור בקבוצות החשיפה). המסקנה המתבקשת היא שכתמיד כל דבר מוטב לעשות במידה, המנעות נחרצת מאור החרס מזיקה במישורים רבים, ועל פניו אפילו מעלה תמותה, אולם גם חשיפה מוגזמת היא איננה המלצה רפואית סבירה.

מקור:

Avoidance of sun exposure as a risk factor for major causes of death: a competing risk analysis of the Melanoma in Southern Sweden cohort.  Journal of Internal Medicine
Article first published online: 16 MAR 2016

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  חשיפה לשמש,  סרטן עור,  מלנומה,  סיכון קרדיווסקולרי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות