מחקרים 02.05.2016

האם מין החולה משפיע על היעילות והבטיחות של NOACs

בסקירה שיטתית לא נמצאו הבדלים מובהקים בין גברים לנשים בסיכון ל VTE נשנה תחת טיפול בנוגדי הקרישה הפומיים. מאידך, הודגם פער מגדרי גבולי בסיכון לדימום

מנגנוני הקרישה, כמו מרבית התהליכים הפיזיולוגיים, מושפעים מהסביבה ההורמונלית ואינם פועלים באופן זהה בגברים ונשים. במחקר שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת  International Journal of Cardiology, חוקרים מאוניברסיטת ספיאנצה ברומא ביקשו לבדוק, באמצעות מטה אנליזה וסקירת ספרות שיטתית, האם קיימים הבדליים מגדריים בעלי משקל קליני גם בפעילותם של נוגדי הקרישה הפומיים החדשים (NOACs).

החוקרים ערכו מטה אנליזה וסקירה שיטתית של מחקרים מבוקרים וכפולי סמיות אשר הופיעו במאגרי המידע הרפואי המובילים עד ספטמבר 2015 ובחנו את היעילות והבטיחות של אפיקסבן, דביגטרן, אדוקסבן וריברוקסבן במניעה של ארועי VTE נשנים לאחר ארוע טרומבואמבולי חריף.

בניתוח הסופי נכללו תשעה מחקרים עם מדגם מאוגם של 16,372 מטופלים. לא זוהו פערים מובהקים בשכיחות של ארועים פקקתיים-תסחיפיים נשנים בין גברים לנשים שטופלו בנוגדי הקרישה החדשים. עם זאת, השכיחות של ארועי דמם חמורים או מינוריים אך משמעותיים קלינית הייתה גבוהה יותר בקרב נשים (שיעור הארעות בקרב גברים 5.3% לעומת 7.9% בקרב נשים, סיכון יחסי 0.635, 95% רווח בר סמך 0.54-0.74, P<0.001). ואולם, ניתוח של תת קבוצות לימד כי הפער המגדרי בהארעות הדימומים היה מובהק רק בקרב נוטלי אדוקסבן (סיכון יחסי 0.52, 0.42-0.64, P<0.001).

לסיכום, בסקירת הספרות לא נמצאו הבדלים מובהקים בין גברים לנשים בסיכון ל VTE נשנה תחת טיפול בנוגדי הקרישה הפומיים לאחר ארוע פקקתי- תסחיפי חריף. מאידך הודגם פער מגדרי בסיכון לדימום, הסיכון היה גבוה יותר בקרב נשים אך מובהק סטטיסטית רק בקרב חולות שטופלו באדוקסבן.

מקור:

Sex related differences in patients with acute venous thromboembolism treated with new oral anticoagulants. A meta-analysis of the interventional trials
Loffredo, Lorenzo et al. International Journal of Cardiology , Volume 212 , 255 - 258

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  קרישיות,  VTE,  פקקת,  אפיקסבן,  דביגטרן,  אדוקסבן,  תסחיפים,  ריברוקסבן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות