מחקרים 26.05.2016

דכאון וחרדה אצל חולי סכרת סוג 1

סקירת ספרות מגלה כי כשליש מהילדים עם סכרת נעורים מפתחים תסמיני חרדה ודכאון המשפיעים לרעה על האיזון הגליקמי ועל הדבקות בטיפול התרופתי וניטור רמות הסוכר

(אילוסטרציה: shutterstock)

מטבע הדברים חולי בילדות נושא משקל פסיכולוגי ניכר ומשפיע על חייהם של הילדים במישורים רבים. חוקרים מאוניברסיטת דויבורג-אסן בגרמניה ערכו סקירת ספרות שיטתית ומטה אנליזה בנסיון לבדוק עד כמה שכיחים  תסמיני דכאון וחרדה אצל ילדים שחלו בסכרת סוג 1, ובאיזו מידה התסמינים הנפשיים משפיעים על מהלך המחלה והאיזון הגליקמי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Psychoneuroendocrinology.

החוקרים סקרו מאגרי מידע רפואי מובילים וליקטו מאמרים רלוונטיים שפורסמו עד מאי 2015. בניתוח הסופי נותרו 14 מחקרים. שיעור ההמצאות המאוגם של תסמינים דכאוניים עמד על 30.04% (95% רווח בר סמך 16.33-43.73). החוקרים זיהו הלימה בין חומרת תסמיני הדכאון והחרדה לטיב האיזון הגליקמי וכן יחסי גומלין תלת כיווניים בין רמות ההמוגלובין המסוכרר, תדירות ניטור רמת הגלוקוז, דחק הקשור לסכרת ותסמיני דכאון. שיעור ההמצאות של תסמיני חרדה הגיע לכדי 32% בעבודות השונות, וגם תסמינים אלה השפיעו לרעה על האיזון הגליקמי.

לסיכום, סקירת ספרות מגלה כי כשליש מהילדים שחלו בסכרת נעורים מפתחים תגובה נפשית חריגה בדמות תסמיני חרדה ודכאון אשר משפיעים לרעה על האיזון הגליקמי ועל הדבקות בטיפול וניטור נאותים. גם כאן, כמו במחקרים רבים נוספים, מודגם הקשר ההדוק בין גוף לנפש ומודגשת החשיבות של גישה ביופסיכוסוציאלית בכל אפיקי הרפואה.

מקור:

Symptoms of depression and anxiety in youth with type 1 diabetes: A systematic review and meta-analysis
Buchberger, Barbara et al. Psychoneuroendocrinology, Volume 70, 70 - 84

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  חרדה,  איזון גליקמי,  היענות לטיפול,  סוכרת נעורים,  סוכרת סוג 1
תגובות
 

הפרעות נפשיות והתנהגותיות הנים קיימם בכל המחלות וכרוניות.
ניתן להתגבר על זה בעזרת הדרכה והסבר של מהות המחלה למטופלים.

07.12.2016, 21:27

יש לי נכד שסובל מסגרת 1 לפני כחודשיים התלונן על פחד שתוקף אותו כאשר הוא נשאר לבד בגמר הלימודים לפני כחודש הפסיק ללכת לבית הספר לשאלה למה הוא הפסיק ללכת לבית הספר הוא ענה שקשה לו האם יש לכם המלצה על טיפול ומטפל בנושא