מחקרים 31.05.2016

האם יעילותן של תרופות לגמילה מעישון מושפעת מגיל המעשנים?

חוקרים מברזיל מצאו כי מעשנים בני 60 ומעלה מגיבים טוב יותר לתחליפי ניקוטין ממעשנים צעירים יותר. יעילותם של ורניקלין ובופרופיון התגלתה כאחידה בכל טווח הגילאים

פעילות פרמקולוגית של כל תכשיר רפואי ללא יוצא מן הכלל מושפעת מתפקוד מערכות הגוף, תפקוד המשתנה, מטבע הדברים, עם הגיל. חוקרים מאוניברסיטת סאו פאולו בברזיל ערכו מחקר ששם מטרתו לבדוק את יעילותן של שלוש השיטות המרכזיות לגמילה מעישון (תחליפי ניקוטין, ורניקלין (varenicline) ובופרופיון (bupropion)), כשילובים או לחוד, בקרב מעשנים בני שישים ומעלה תוך השוואה למעשנים צעירים משישים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת ONCOTARGET.

החוקרים בחנו נתונים של 940 מטופלים שהשתתפו בתכניות גמילה מעישון בברזיל. המעשנים קיבלו טיפול בורניקלין, בופרופיון או תחליפי ניקוטין במשך 12 שבועות לכל הפחות ונותרו במעקב כשנה (52 שבועות).
ניתוח התוצאות מלמד כי שיעורי הגמילה של מעשנים בני 60 ומעלה שהשתמשו בתחליפי ניקוטין בלבד היו גבוהים באופן מובהק משיעור הגמילה של מעשנים צעירים יותר שנקטו בשיטת גמילה זהה (יחס סיכויים 2.34, 95% רווח בר סמך 1.36-4.04, P=0.002). מנגד, היעילות של ורניקלין ובופרופיון לא הושפעה באופן מהותי מגיל המעשנים.

לסיכום, מעשנים בני שישים ומעלה עשויים להגיב טוב יותר לתחליפי ניקוטין ממעשנים צעירים יותר, אולם יעילותם של ורניקלין ובופרופיון התגלתה כאחידה בכל טווח הגילאים. אמנם מדובר במחקר קטן שאין ביכולתו לספק ראיות מוצקות אך גם הוא מדגיש את חשיבות ההתאמה האישית של טיפול תוך התייחסות לגילו, מוצאו והעדפותיו של כל מטופל.

מקור:

Oncotarget. 2016 Apr 28. doi: 10.18632/oncotarget.9090. [Epub ahead of print]
Effects of aging on the effectiveness of smoking cessation medication.
Scholz J1, Lima Santos PC2, Buzo CG3, Moreira Lopes NH3,4, Abe TM1, Gaya PV1, Pierri H3, Amorim C5, Pereira AC2.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ורניקלין,  בופרופיון,  ניקוטין,  גמילה מעישון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך