מחקרים 06.06.2016

הקשר בין עודף משקל לירידה בשמיעה

מחקר קוריאני שהקיף כשישים אלף בני אדם מצביע על קשר אפשרי בין משקל לשמיעה, תת משקל והשמנה חולנית נקשרו לסיכון גבוה בכ 30% לליקויי שמיעה בדרגות שונות

הקשר בין השמנה לירידה בשמיעה עלה במספר סדרות תצפיתיות. חוקרים מקוריאה ביקשו להעמיק בסוגיה וערכו מחקר נוסף שבחן את שיעורי ההמצאות של ליקויי שמיעה בדרגות שונות בקרב תושבי המדינה שסווגו על פי אינדקס מסת הגוף. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Acta Otolaryngologica.

במחקר נכללו 61,502 בני אדם שעברו בדיקת שמיעה והערכה בריאותית כוללת. הנחקרים מוינו לחמש קבוצות בהתאם לאינדקס מסת הגוף שלהם (תת משקל, משקל תקין, עודף משקל, השמנה והשמנה חולנית). הקשר בין המצאות הפרעת השמיעה ועוצמתה לבין ערכי ה BMI נותחו בכלים סטטיסטיים תוך תקנון לגיל ומשתנים מתערבים נוספים.
התוצאות מלמדות כי שיעורי ההמצאות של ליקויי שמיעה בכל דרגות החומרה בקרב מטופלים עם תת משקל, משקל תקין, עודף משקל, השמנה או השמנה חולנית עמדו על 24.9%, 20.4%, 21.8%, 21.2% ו 24.1%, בהתאמה. ליקוי שמיעה בדרגה קלה היה הנפוץ ביותר בכל חמש הקבוצות, ואחריו בסדר יורד - ליקוי בינוני, בינוני-חמור והפרעת שמיעה חמורה. ניתוח רב משתני הראה כי יחסי הסיכויים להפרעת שמיעה בקבוצות הקיצון - מטופלים עם תת משקל או לחלופין השמנה חולנית, היו גבוהים בהשוואה למטופלים בעלי משקל תקין, יחס סיכויים של 1.312 בקרב מטופלים עם תת משקל ו 1.282 בקרב מטופלים הסובלים מהשמנה חולנית.

החוקרים מסכמים כי חריגה קיצונית ממשקל תקין קשורה לירידה בשמיעה.  עם זאת כלל לא ברור האם הקשר הינו סיבתי או נסיבתי. אנשים שמשקלם רחוק מאוד מהממוצע נוטים לסבול מתחלואה גופנית ונפשית מורכבת ולא מן הנמנע כי הפרעות השמיעה הן חלק מאותו המכלול.

מקור:

Acta Otolaryngol. 2016 May 17:1-8. [Epub ahead of print]
Relationship between obesity and hearing loss.
Kim SH1, Won YS2, Kim MG3, Baek YJ3, Oh IH4, Yeo SG1.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  השמנה,  ירידה בשמיעה,  תת משקל,  עודף משקל
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות