מחקרים 21.06.2016

מה ניתן ללמוד מלחיצת ידו של החולה?

מחקר תצפיתי בקרב גברים ונשים מגלה כי לחיצת יד חזקה קשורה ללחץ דם נמוך יותר, פרופיל גליקמי משופר, טריגליצרידים נמוכים ורמה גבוה יותר של HDL

לחץ דם (צילום: אילוסטרציה)

האם ניתן ללמוד מלחיצת ידו של המטופל על מצב בריאותו ועל דרגת הסיכון הקרדיווסקולרי שלו? את השאלה הזו העמידו למבחן חוקרים מהמכון האמריקאי הלאומי לסטטיסטיקה במערכת הבריאות, ממצאיהם פורסמו לאחרונה בכתב העת American Journal of Preventive Medicine.

החוקרים ניתחו נתונים של 4,221 אנשים בני 20 ומעלה שלקחו חלק בסקר National Health and Nutrition Examination Survey שנערך בין השנים 2011-2012 בארה"ב. חוזקה האיזומטרי היחסי של לחיצת היד (שחושב ככוח לחיצה מוחלט של שתי הידיים מחולק באינדקס מסת הגוף) הוצלב עם מדדים קרדיווסקולריים ומטבוליים מרכזיים: לחץ דם, פרופיל השומנים בדם, רמות האינסולין והגלוקוז בדם.

תוצאות של מודלי רגרסיה מלמדים כי חוזקה של לחיצת היד נקשר קשר ישר ומובהק ללחץ דם סיסטולי נמוך יותר, רמה נמוכה יותר של טריגליצרידים, אינסולין וגלוקוז ורמה גבוהה יותר של HDL, בקרב גברים ונשים כאחד (P<0.05 לכל הערכים). ניתוחי משנה גילו מגמה מעניינת - עוצמת לחיצת היד המוחלטת עלתה ביחס ישר למשקל שעה שחוזקה היחסי של לחיצת היד ירד דווקא ככל שמשקלו של הלוחץ עלה.

לסיכום, ממחקר תצפיתי עולה כי לחיצת יד חזקה מעידה על חוסן מטבולי וקרדיווסקולרי. מובן שעמידה על מהות הקשר דורשת מחקרים מעמיקים ומבוקרים וכן לא ברור בשלב זה האם כוחה של לחיצת יד הוא ערך מדיד קלינית.

מקור:

Associations of Relative Handgrip Strength and Cardiovascular Disease Biomarkers in U.S. Adults, 2011–2012
Lawman, Hannah G. et al.
American Journal of Preventive Medicine , Volume 50 , Issue 6 , 677 - 683

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  לחיצת יד,  לחץ דם,  מחלת לב וכלי דם,  CVD,  תסמונת מטבולית,  דיסליפידמיה,  טריגליצרידים
תגובות
 

אני מודה שעוד לא קראתי את כל הכתבה .
רציתי לשאול מתי בפעם אחרונה לחצתם יד שמטופל?