מתוך ערוץ גמילה מעישון 23.06.2016

אולי הפעם: כמה נסיונות גמילה מעישון נדרשים כדי להצליח?

מחקר קונצפטואלי מגלה כי מספר נסיונות הגמילה עד להפסקת עישון יציבה נע בין 6 ל 142. החוקרים מעריכים כי המספר הנכון קרוב ל 30 נסיונות גמילה בממוצע במהלך החיים

גמילה מעישון לרופאים (צילום: אילוסטרציה)
גמילה מעישון (צילום: אילוסטרציה)

גמילה מעישון היא ללא ספק בין המשימות המאתגרות והחשובות הן של הרופא הבודד והן של הגופים האמונים על בריאות הציבור. מקובל להניח כי מעשן ממוצע מצליח להגמל לאחר כ 6-10 נסיונות, אך הערכה זו מבוססת על דיווחים סובייקטיביים וקרוב לוודאי נותנת אומדן חסר. חוקרים מאונטריו ביקשו לבדוק באמצעות ארבעה מודלים הסתברותיים שונים כמה נסיונות גמילה נוקט כל מעשן בממוצע עד להפסקה יציבה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת BMJ OPEN.

החוקרים ניתחו את נתוני הסקר Ontario Tobacco Survey שנערך באונטריו והקיף 1,277 מעשנים שהיו במעקב חצי שנתי במשך שלוש שנים בין 2005-2008. אומדן נסיונות הגמילה נותח תוך שימוש בארבעה מודלים: 1) הערכה הנסמכת על עדות המטופל וזכרונו בלבד 2) אומדן משוער של מספר הנסיונות בהנחה שהסתברות ההצלחה בכל נסיון זהה 3) אומדן מספר נסיונות הגמילה בהנחה שסיכויי הפסקת העישון הולכים ופוחתים עם כל נסיון נוסף 4) אומדן מספר נסיונות הגמילה בהנחה שכל נסיון נוסף נושא סיכוי נמוך יותר ותוך שקלול מספר הנסיונות שכבר נעשו.

התוצאות מלמדות כי המספר הממוצע של נסיונות גמילה עד להפסקה קבועה עמד על 6.1 במודל הראשון, 19.6 במודל השני, 29.6 במודל השלישי ו 142 נסיונות במודל הרביעי.

בפרק הדיון של המאמר החוקרים מציינים כי המספר הנכון, קרוב לוודאי, מצוי בין המודל השלישי והרביעי וקרוב, לדעתם, ל 30 נסיונות גמילה בממוצע עד להפסקת עישון יציבה. מדובר במספר הגבוה פי שלושה מההערכות הנוכחיות. יתכן כי ההערכה המוצעת היא הנכונה אך המבנים הסטטיסטיים המורכבים טעונים עדיין הוכחות ממשיות.

מקור:

Estimating the number of quit attempts it takes to quit smoking successfully in a longitudinal cohort of smokers Michael Chaiton, Lori Diemert, Joanna E Cohen, Susan J Bondy, Peter Selby, Anne Philipneri, Robert Schwartz

BMJ Open 2016;6:6 e011045 doi:10.1136/bmjopen-2016-011045

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  גמילה מעישון,  ורניקלין,  בופרופיון,  ניקוטין
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות