מחקרים 23.06.2016

תפקיד המיקרוביום בכולנגיטיס טרשתית ראשונית

חוקרים מבלגיה מצאו עדות לשינויים יחודיים בהרכב הפלורה החיידקית של המעי בקרב חולי PSC. הדיסביאוזיס נבדל מהמוכר במחלת מעי דלקתית ואינו מושפע מטיפול במחלה

כולנגיטיס טרשתית ראשונית (Primary sclerosing cholangitis (PSC מופיעה כחלק מהתסמונת הרחבה של מחלת מעי דלקתית או כמחלה עצמאית של דרכי מרה ומובילה לא אחת לשחמת ואי ספיקת כבד. בנסיון לבדוק האם, בדומה ל IBD, למאזן הכוחות בין חיידקי המעי תפקיד בפתוגנזה של כולנגיטיס חוקרים מאוניברסיטת לובן בבלגיה, בחנו את הרכב הפלורה החיידקית (המיקרוביום) המאכלסת את מערכת העיכול של חולי PSC. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת GUT.

החוקרים אספו דגימות צואה מ 147 מטופלים (52 חולי כולנגיטיס, 52 מתנדבים בריאים מותאמי גיל, מין ואינדקס מסת הגוף, 13 חולי קוליטיס כיבית ו 30 חולי קרוהן). בנוסף גויסו למחקר 28 משתתפים לטובת עוקבת תיקוף (14 חולי PSC ו 14 מתנדבים בריאים).

מהתוצאות עולה כי הפלורה החיידקית של חולי PSC התאפיינה במגוון צר של זנים ונוכחות שולטת של אנטרוקוקים Enterococcus, זני פוסובקטריום Fusobacterium וזני לקטובצילוס Lactobacillus. דיסביאוזיס אפיין את כל החולים עם כולנגיטיס טרשתית, עם וללא מחלת מעי דלקתית. הפרופיל החיידקי לא הושפע מטיפול באורסוליט (Ursodeoxycholic acid) ונבדל מהותית מהפלורה החיידקית האופיינית לחולי IBD. אלגוריתם המבוסס על משקלם היחסי של שלושת הזנים השולטים אפשר סיווג מהימן של חולים (לחולי כולנגיטיס ונחקרי ביקורת) בעוקבת התיקוף. יתר על כן, זן ספציפי של אנטרוקוקים נקשר לרמה גבוה של פוספטזה אלקלית (ALP), סמן מוכר של פעילות המחלה (P=0.048).

החוקרים מסכמים כי מצאו עדות לשינוי בהרכב הפלורה החיידקית של המעי בקרב חולי כולנגיטיס טרשתית ראשונית. הדיסביאוזיס נבדל מזה המוכר במחלת מעי דלקתית ואינו מושפע מטיפול תרופתי במחלה.

מקור:

Primary sclerosing cholangitis is characterised by intestinal dysbiosis independent from IBD
João Sabino, Sara Vieira-Silva, Kathleen Machiels, Marie Joossens, Gwen Falony, Vera Ballet, Marc Ferrante, Gert Van Assche, Schalk Van der Merwe, Severine Vermeire, Jeroen Raes
Gut gutjnl-2015-311004Published Online First: 20 May 2016 doi:10.1136/gutjnl-2015-311004

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  כולנגיטיס טרשתית ראשונית,  דרכי המרה,  מיקרוביום,  חיידקי מעי,  IBD,  קרוהן,  קוליטיס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות