מחקרים 26.06.2016

מזון על חדש? שעורה מסייעת באיזון פרופיל השומנים

בסקירת ספרות שיטתית ההשפעה המטיבה של ביתא גלוקן, סיב תזונתי המצוי בשעורה, על רמות הכולסטרול הוכחה כמובהקת, ברם צנועה למדי במונחים קליניים

cholesterol (אילוסטרציה)

ביתא גלוקן (beta-glucan (β-glucan, סיב תזונתי מסיס המצוי בשעורה נקשר במספר עבודות לאיזון ליפידי ובפרט להורדה של רמות הLDL. חוקרים מאוניברסיטת טורונטו ערכו סקירת ספרות שיטתית כדי לבחון את סגולותיה המטבוליות של השעורה ואת הקשר בין צריכת הדגן לסיכונים קרדיווסקולריים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Clinical Nutrition.

החוקרים סקרו מאגרי מידע רפואי מובילים וליקטו מחקרי RCT שארכו יותר משלושה שבועות ובדקו את השפעתה של תזונה עתירת שעורה וביתא גלוקן על רמות LDL, non-HDL ו apoB, מול דיאטה שגרתית. שני חוקרים בלתי תלויים אספו וניתחו את הנתונים וכן העריכו את איכותם המתודולוגית של המחקרים.

בניתוח הסופי נכללו 14 מחקרים (615 בני אדם). התוצאות מלמדות כי מנה חציונית נצרכת של  6.5 ו 6.9 גרם ביתא גלוקן במשך ארבעה שבועות (פרק זמן חציוני) תרמה להפחתה מובהקת ברמת ה LDL (הפרש ממוצעים בין זרוע המחקר לזרוע הביקורת 0.25 ממול/ליטר, 95% רווח בר סמך 0.30-0.20) וברמת ה non-HDL (הפרש ממוצעים 0.31 ממול/ליטר, עם הטרוגניות בין מחקרית גבוהה). לא נרשמו פערים ברי מובהקות ברמות ה apoB שניתן ליחסם לאכילת שעורה.

לסיכום ההשפעה המטיבה של ביתא גלוקן על רמות הכולסטרול והאיזון הליפידי הוכחה כמובהקת בניתוח של ארבעה עשר מחקרים מבוקרים, ברם מבחינה קלינית מדובר בהבדלים צנועים למדי. בכל אופן בהנחה כי שעורה איננה מזיקה ניתן להמליץ על אכילת הדגן לחולים הזקוקים ל"דחיפה" קלה נוספת באיזון הליפידי.

מקור:

Eur J Clin Nutr. 2016 Jun 8. doi: 10.1038/ejcn.2016.89. [Epub ahead of print]
A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials of the effect of barley β-glucan on LDL-C, non-HDL-C and apoB for cardiovascular disease risk reductioni-iv.
Ho HV1,2, Sievenpiper JL1,2,3,4,5, Zurbau A1,2, Mejia SB1,2,5, Jovanovski E1,2, Au-Yeung F1,2, Jenkins AL1, Vuksan V1,2,3,4.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  שעורה,  איזון ליפידי,  LDL,  HDL,  פרופיל שומנים,  ביתא גלוקן,  תחלואה קרדיווסקולרית
תגובות