מחקרים 27.06.2016

ראיות סותרות: כריתה של התוספתן ומהלכה של קוליטיס כיבית

מסקירה רטרוספקטיבית עולה כי כריתה מוקדמת של התוספתן מעלה את הסיכון לקולקטומיה על רקע קוליטיס כיבית חמורה. במטה אנליזה, לעומת זאת, לא הודגם קשר דומה

כריתה מוקדמת של התוספתן נקשרה לסיכון מופחת להתפתחות קוליטיס כיבית. עם זאת טיב הקשר וההשלכות של כריתת התוספתן על מהלך מחלת המעי לא נחקרו לעומקם. חוקרים מארה"ב וקנדה ביקשו לשפוך מעט אור על הנושא, ממצאיהם פורסמו לאחרונה בכתב העת GUT.

לטובת המחקר נסקר מאגר מידע רפואי גדול ובו נתוני מעקב ארוכי טווח אחר חולי קוליטיס כיבית. החוקרים אמדו את הסיכון לכריתת הכרכשת (קולקטומיה), כסמן של חומרת המחלה, בקרב חולים שעברו כריתת תוספתן בעברם, בהשוואה לחולים שלא עברו את ההליך הכירורגי הנפוץ. בנוסף נערכה גם מטה אנליזה של מחקרים שעסקו בקשר בין כריתת התוספתן לכריתת הכרכשת בקרב חולי קוליטיס כיבית.

המחקר הקיף בפתיחתו 2,980 חולי קוליטיס כיבית. מהם 111 חולים (4.4%) עברו כריתה של התוספתן בעברם, 63 לפני גילוי הקוליטיס ו 48 לאחר אבחון המחלה. בניתוח רב משתני כריתת תוספתן, בכל עיתוי, התגלתה כגורם סיכון בלתי תלוי לכריתת הכרכשת (יחס סיכויים 1.9, 95% רווח בר סמך 1.1-3.1). כריתה לאחר גילוי הקוליטיס נקשרה קשר מעט חזק יותר לקולקטומיה (יחס סיכויים 2.2, 95% רווח בר סמך 1.1-4.5). מנגד, מטה אנליזה של מחקרים עדכניים לא הדגימה קשר מובהק בין כריתת התוספתן, לפני או אחרי גילוי הקוליטיס, לבין כריתת הכרכשת.

לסיכום, המחקר מציג מסקנות סותרות בנוגע לקשר בין כריתת התוספתן וחומרת מחלת המעי הדלקתית. הסקירה הרטרוספקטיבית מצביעה על עליה בסיכון לכריתת הכרכשת בקרב חולי קוליטיס כיבית שעברו כריתת תוספתן. מטה אנליזה, לעומת זאת, כושלת בלהדגים קשר דומה. כך או כך, בשורה התחתונה ההנחה הרווחת כי כריתה של תוספתן היא ערובה לקוליטיס קלה יותר לא מצאה כל תמיכה ממשית בעבודה הנוכחית.

מקור:

Appendectomy does not decrease the risk of future colectomy in UC: results from a large cohort and meta-analysis
Alyssa Parian, Berkeley Limketkai, Joyce Koh, Steven R Brant, Alain Bitton, Judy H Cho, Richard H Duerr, Dermot P McGovern, Deborah D Proctor, Miguel D Regueiro, John D Rioux, Phil Schumm, Kent D Taylor, Mark S Silverberg, A Hillary Steinhart, Ruben Hernaez, Mark Lazarev
Gut gutjnl-2016-311550Published Online First: 13 April 2016 doi:10.1136/gutjnl-2016-311550

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  כריתת התוספתן,  כריתת כרכשת,  קולקטומיה,  קוליטיס
תגובות