מחקרים 27.06.2016

לא טריוויאלי: שימוש נכון בתרסיסי אף

חוקרים מסינגפור הראו כי שימוש בתרסיס נזלי תוך כדי שאיפה עדינה גורם לפיזור טוב יותר של התכשיר. קינוח האף המומלץ בדרך כלל לפני הריסוס לנחיריים לא הוכח כמשמעותי

תרסיסי אף משמשים לטיפול בגודש, נזלת כרונית וסינוסיטיס. בקבוקון התרסיס פשוט להפעלה, אולם עד היום לא הייתה התייחסות מחקרית מעמיקה לסדר הפעולות המיטבי בריסוס התרופה אל תוך הנחיר של החולה. חוקרים מסינגפור הרימו את הכפפה ותכנתו מודל תלת ממדי של אף אנושי בו הסתבר שריסוס בזמן שאיפה משפר את פיזור התרופה ב 86%, בעקבות הגילוי החוקרים ערכו מחקר המשך שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת International Forum of Allergy & Rhinology.

עוד בעניין דומה

למחקר גויסו 20 חולים עם נזלת אלרגית. החולים השתמשו בתרסיס נזקורט Nasacort צבוע בנחיר אחד תוך כדי שאיפה עדינה (שיטה 1) ובנחיר השני תוך כדי עצירת נשימה (שיטה 2). לאחר כל פעולה בוצעה הדמיה אנדוסקופית מוקלטת של חלל האף. בסבב שני של המחקר המשתתפים חזרו על אותן הפעולות לאחר קינוח האף. חלל האף חולק ל 10 אזורים ונוכחות של תרופה צבועה בכל אחד מהם קיבלה נקודה אחת.

מניתוח התוצאות עולה כי ציון הפיזור הכולל הממוצע לפני קינוח האף היה גבוה משמעותית בשימוש בשיטת הריסוס הראשונה (4.61) לעומת השניה (3.80), P=0.03. לאחר ניקוי האף הציון עלה במעט בשתי השיטות, אך היחס נותר דומה (5.20 בריסוס תוך שאיפה עדינה ו 4.3 תוך עצירת נשימה). ההבדלים בפיזור התרופה בשתי השיטות, לפני ואחרי קינוח האף לא היו מובהקים.

לסיכום, חוקרים מסינגפור הוכיחו כי שימוש בתרסיס נזלי תוך כדי שאיפה עדינה תורם לפיזור טוב יותר של התכשיר, קינוח האף, לעומת זאת, אינו כה משמעותי. החוקרים ממליצים להדריך את החולים בשימוש מיטבי בתרסיסי האף כדי למקסם את יעילות הטיפול.

מקור:

Int Forum Allergy Rhinol. 2016 Jun 17. doi: 10.1002/alr.21807. [Epub ahead of print]
Comparison of the distribution of intranasal steroid spray using different application techniques.
Tay SY1, Chao SS1, Mark KT1, Wang Y1.
Author information

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אף,  סינוסים,  נזלת,  גודש,  תרסיס אף
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות