מחקרים 17.07.2016

טיפול תרופתי בדכאון קליני בילדות, מטה אנליזה

ממטה אנליזה עולה כי נכון להיום טיפול פרמקולוגי בדכאון קליני בילדות כמעט ואינו נתמך מחקרית. מארבעה עשר תכשירים שנבדקו רק פלואוקסטין הוכח כיעיל יותר מפלצבו

הטיפול הפרמקולוגי בדכאון קליני בקרב ילדים ובני נוער מבוסס לרב על נסיון המומחים בתחום ולא על ראיות ממחקרים מבוקרים. חוקרים מאוניברסיטת לונדון ביקשו לסכם את גוף הידע המצטבר בנושא וערכו מטה אנליזה רשתית כדי לבחון ולדרג את יעילותן ובטיחותן של שורה ארוכה של תרופות המשמשות לטיפול בדכאון בילדות. תוצאות הסקירה פורסמו לאחרונה בכתב העת The Lancet.

לטובת המחקר נסקרו מאגרי מידע רפואי מובילים ולוקטו מחקרים אקראיים שעסקו בטיפול בדכאון קליני אקוטי בקרב ילדים ובני נוער. בסקירה נכללו עבודות שבחנו את התרופות הבאות: amitriptyline, citalopram, clomipramine, desipramine, duloxetine, escitalopram, fluoxetine, imipramine, mirtazapine, nefazodone, nortriptyline, paroxetine, sertraline, venlafaxine. הוחרגו מהסקירה הנוכחית מחקרים שעסקו בדכאון עמיד, מחקרים בהם הטיפול התרופתי נמשך פחות מ 4 שבועות ומחקרים בהם המדגם היה קטן מעשרה אנשים. שתי התוצאות הראשיות של המטה אנליזה הוגדרו כיעילות (שיפור בתסמיני הדכאון) וסבילות (הפסקת הטיפול בגלל תופעות לוואי). החוקרים עשו שימוש במודלים של תוצאים אקראיים כדי לאזן את ההטרוגניות הבין מחקרית.

בניתוח הסופי נכללו 34 עבודות עם מדגם מאוגם של 520 ילדים ומתבגרים שטופלו ב 14 תכשירים אנטידכאוניים שונים. מרבית המחקרים סיפקו ראיות ברמת איכות נמוכה מאוד. מבחינת יעילות הטיפול רק פלואוקסטין fluoxetine השיג יתרון קליני מובהק בהשוואה לפלצבו (פער ממוצעים מתוקנן 0.51, 95% רווח סמך 0.99-0.03). פלואוקסטין גם נסבל טוב יותר מדולוקסטין duloxetine (יחס סיכויים להפסקה 0.31) ומאימיפרמין imipramine (יחס סיכויים 0.23). מטופלים שקיבלו אימיפרמין, ונלפקסין או דולוקסטין נטו להפסיק הטיפול בשל תופעות לוואי יותר ממטופלים בזרועות האינבו (יחסי הסיכויים להפסקת הטיפול 5.49, 3.19 ו 2.80, בהתאמה). במונחי הטרוגניות ערכי ה I2 הגלובליים עמדו על 33.21% ליעילות ו 0% לסבילות לטיפול.

החוקרים מסכמים כי נכון להיום טיפול פרמקולוגי בדכאון קליני בילדות כמעט ואינו נתמך מחקרית. מארבעה עשר תכשירים שנבדקו רק פלואוקסטין נמצא יעיל יותר מפלצבו ובשל כך תרופה זו היא כנראה המענה הפרמקולוגי המועדף לדיכאון מג'ורי בקרב ילדים ובני נוער.

מקור:

Comparative efficacy and tolerability of antidepressants for major depressive disorder in children and adolescents: a network meta-analysis
Cipriani, Andrea et al. The Lancet ,Volume 0 ,Issue 0

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  תרופות נוגדות דכאון,  SSRI,  נוגדי דיכאון טריציקליים,  פלואוקסטין,  פרוזק
תגובות