מחקרים 20.07.2016

בכל זאת אלרגיה? רגישות לעובש בקרב חולים עם נזלת כרונית

חוקרים מתורכיה ערכו ניסוי קליני בו הדגימו תגובה אלרגית מקומית של רירית האף לעובש בקרב שני שליש מהחולים שבהם נשלל, לכאורה, מקור אלרגי לנזלת כרונית

נזלת כרונית (אילוסטרציה)
נזלת כרונית (אילוסטרציה)

במספר עבודות רמה מוגברת של אימונוגלובולין E ספציפי ברירית האף local specific immunoglobulin E, sIgE ותגובה חיובית לתיגר אלרגי nasal allergen provocation test, NAPT נצפו אצל חלק מחולים שאובחנו כסובלים מנזלת שאינה אלרגית (nonallergic rhinitis (NAR ונזלת אידיופתית. חוקרים מאוניברסיטת איסטנבול ביקשו לבדוק האם חשיפה מתמשכת לעובש, בתוך או מחוץ לבית, קשורה להתפתחות של נזלת כתוצאה מתגובה אלרגית מקומית (local allergic rhinitis (LAR ומה תפקידה של בדיקת התיגר בביסוס האבחנה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת International Forum of Allergy & Rhinology.

למחקר גויסו 40 חולים שסבלו מנזלת לא אלרגית כרונית, היו אנרגיים לתבחיני עור ושליליים לנוגדני IGE סגוליים לאלרגנים שכיחים. 20 מתנדבים נוספים גויסו כקבוצת ביקורת. המשתתפים עברו בדיקת תיגר נזלי (חשיפה ישירה של רירית האף לאלרגן) לזני עובש נפוצים - קבוצה 1 נחשפה לתמציות של אספרגילוס פומיגטוס Aspergillus fumigatus וקבוצה שניה לתערובת של אלטרנריה אלטרנטה Alternaria alternata וקלדוספוריום הרברום Cladosporium herbarum.

בשטיפות האף של משתתפי שתי הקבוצות רמות הטריפטאז וה sIgE לא רשמו פער בר משמעות. עם זאת, מבחן התיגר לאספרגילוס היה חיובי בקרב 8 מ 12 חולי NAR שנחשפו לעובש (66.6%) בקבוצה הראשונה ומבחן התיגר עם תערובת העובשים היה חיובי בקרב 9 מ 13 (69.2%) חולים עם נזלת לא אלרגית בקבוצה השניה.

לסיכום, אמנם מדובר במחקר קטן, אך במידה והדברים נכונים מדובר בתגובה אלרגית של רירית האף לעובש בקרב שני שליש מהחולים שבהם נשלל, לכאורה, מקור אלרגי לנזלת כרונית. הדברים צפויים להיבדק במחקרים רחבים יותר אך כבר עכשיו ניתן להמליץ לחולים המלינים על נזלת בלתי פוסקת ועמידה לטיפול על מיגור העובש בסביבתם.

מקור:

Int Forum Allergy Rhinol. 2016 Feb 16. doi: 10.1002/alr.21731. [Epub ahead of print]
The importance of mold sensitivity in nonallergic rhinitis patients.
Demirtürk M1, Gelincik A1, Ulusan M2, Ertek B1, Büyüköztürk S1, Çolakoğlu B1.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אף,  סינוסים,  גתות,  נזלת,  אלרגיה,  נזלת אלרגית,  עובש,  מבחן תיגר,  IgE,  תבחיני עור,  תגובה אלרגית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות