מחקרים 07.09.2016

טיפול ממושך באופיואידים עלול לפגוע בתפקוד מיני

ממחקר ספרדי עולה כי כשליש מגברים וכרבע מנשים שמקבלים טיפול אופיואידי ממושך בגלל כאב כרוני מלינים על הפרעות בתפקודם המיני. חומרת הפגיעה תלויה במינון התרופות

אופיואידים (צילום: אילוסטרציה)

טיפול כרוני באופיואידים נקשר להיפוגונדיזם בגברים ולירידה בחשק ובתפקוד המיני בקרב גברים ונשים. חוקרים מספרד בדקו את שכיחות הפגיעה בתפקוד מיני ואת רבדי הליקויים בקבוצה גדולה של חולים שטופלו זמן ממושך באופיואידים בשל כאב כרוני שלא על רקע אונקולוגי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Sexual Medicine.

במחקר שנמשך כשנתיים נכללו 750 חולים שסבלו מכאב כרוני לא אונקולוגי ועקב כך טופלו במשככים אופיואידיים במשך 12 חודשים לפחות. עוקבת העבודה נבנתה ממקרי מחקר - חולים שקיבלו אופיואידים והלינו על ירידה בתפקודם המיני ומקרי ביקורת - מטופלים עם משתני בסיס תואמים שלא דיווחו על פגיעה מהותית בתפקודם המיני. החוקרים סקרו את ההיסטוריה הרפואית של הנחקרים לרבות עוצמת הכאב בתחילת הטיפול, מינון יומי של התרופות ותופעות לוואי. הערכה של תפקוד מיני נעשתה באמצעות שאלונים ואומדנים מתוקפים (Female Sexual Function Index (FSFI ו International Index of Erectile Function erectile function
domainי(IIEF-EF).

מניתוח הנתונים עולה כי גברים קיבלו מינון אופיואידים (ביחידות מורפין) גבוה משמעותית מנשים (מינון חציוני 70 מ"ג ליום לעומת 60 מ"ג ליום, P=0.016) באותה עוצמת כאב. ל 84% מהגברים ול 70% מהנשים היו בני זוג קבועים בעוקבה הנוכחית, 69% מהגברים העידו על חיי מין פעילים לעומת 34% בלבד מהנשים. יחד עם זאת, גברים הלינו על פגיעה בתפקודם המיני יותר מנשים (33% לעומת 25%, P<0.05). רבדי התפקוד העיקריים שנפגעו מטיפול באופיואידים בקרב נשים היו עוררות מינית ולחות נרתיקית ובנוסף זוהתה הלימה מובהקת בין ציוני ה FSFI למינון האופיואידים, מינון גבוה יותר גרם לפגיעה מודגשת יותר (מקדם הלימה =-0.313, P=0.01).

לסיכום, כשליש מגברים וכרבע מנשים שמקבלים טיפול אופיואידי בשל כאב כרוני לא אונקולוגי מלינים על הפרעות בתפקודם המיני. חומרת הפגיעה תלויה, על פניו, במינון התרופות אולם לא ברור האם מדובר באפקט פרמקולוגי אינהרנטי או השפעה של עוצמת הכאב על התפקוד המיני.

מקור:

J Sex Med. 2016 Sep;13(9):1377-86. doi: 10.1016/j.jsxm.2016.07.003.
Opioids Increase Sexual Dysfunction in Patients With Non-Cancer Pain. Ajo R1, Segura A2, Inda MD3, Planelles B4, Martínez L5, Ferrández G6, Sánchez A7, César Margarit3, Peiró AM8.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  תפקוד מיני,  תפקוד זקפתי,  רפואת כאב,  אופיואידים,  משככי כאבים,  התמכרות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות