מחקרים 20.09.2016

האם עישון מדכא את ההגנה החיסונית של תאי אפיתל הסמפונות?

מחקר מעבדתי מצביע על דיכוי של תגובה תאית אנטיוירלית והפחתה ניכרת בשחרור הציטוקינים הדלקתיים, דוגמת אינטרפרון, על ידי תאי אפיתל הסמפונות של מעשנים

עישון (אילוסטרציה)
עישון (אילוסטרציה)

עישון הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר למחלת ריאות חסימתית כרונית. (COPD) זיהומים נגיפיים, ובפרט שפעת, עומדים בבסיס מרבית ההתלקחויות החריפות של המחלה הנשימתית ולעתים קרובות מהלך הדלקות הוירליות ארוך וחמור יותר בקרב מעשנים. על רקע הדברים חוקרים מאוניברסיטת אוקלהומה ערכו מחקר מעבדתי בתרביות תאי אפיתל הסמפונות של מעשנים ולא מעשנים כדי לבדוק האם עישון פוגע במנגנונים התאיים החיסוניים וחושף את הריאות של המעשנים לזיהומים נגיפיים תכופים ומסובכים יותר. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Respiratory Research.

החוקרים התמקדו בהשפעה של נגיף השפעת (influenza A virus (IAV על יצור החלבון (retinoic acid-inducible protein I (RIG-I ואינטרפרון (INF) בתאי אפיתל הסמפונות (human bronchial epithelial cells (HBEC אשר בודדו מנחקרים מעשנים ולא מעשנים. תרביות התאים הודבקו בנגיף השפעת A/Puerto Rico/8/1934 (PR8) IAV, יממה לאחר ההדבקה התאים והמצע עברו בדיקת PCR ובדיקה אימונוהיסטוכימית להערכת רמת הביטוי של RIG1, IFN ו (Toll-like receptor3 (TLR3.

ניתוח התוצאות מלמד כי חשיפה לנגיף השפעת גרמה ליצור מוגבר מאוד של אינטרפרון IFN-β, IFN-λ 1 ו IFN-λ 2/3 בתאי אפיתל הסמפונות של לא מעשנים, וכן ליצור מוגבר של החלבונים RIG1 ו TLR3 בתאים אלה. בתאי אפיתל הסמפונות של מעשנים היצור של RIG1 ו TLR3 בתגובה לחשיפה לנגיף השפעת היה נמוך ב 87% ו 79%, בהתאמה, בהשוואה לתאים של נחקרים לא מעשנים. שחרור האינטרפרון היה נמוך ב 85-96% בתאי האפיתל של מעשנים. גם היצור של RIG1 ו TLR3 כתוצאה מחשיפה לאינטרפרון ביתא היה מוגבל יותר בתאים של נחקרים מעשנים. מעניין לציין שהוספה של נוגד מתילציה 5-Aza-2-deoxycytidine ביטלה את האפקט המעכב של עישון וגרמה ליצור תקין של אינטרפרון על תת סוגיו.

לסיכום, תוצאות המחקר מצביעות על דיכוי של תגובה תאית אנטיוירלית בקרב מעשנים. השחרור של ציטוקינים דלקתיים (אינטרפרון, RIG1 ו TLR3) על ידי תאי אפיתל הסמפונות של מעשנים מעוכב ככל הנראה בגלל שינויים אפיגנטיים פרי חשיפה כרונית לעשן סיגריות. התופעה, כך סבורים החוקרים, עשויה להסביר את הנטייה להתלקחויות של COPD על רקע זיהומים נגיפיים.

מקור:

Respir Res. 2016 Sep 7;17(1):111. doi: 10.1186/s12931-016-0428-2.
Human primary airway epithelial cells isolated from active smokers have epigenetically impaired antiviral responses.
Wu W1, Zhang W1, Booth JL1

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  COPD,  מחלת ריאות חסימתית כרונית,  תפקוד נשימתי,  FEV-1,  עישון,  תגובה חיסונית,  אינטרפרון,  מתווכי דלקת
תגובות