מחקרים 26.10.2016

אי ספיקת לב ב 47 מדינות: מחקר השוואתי

ניתוח גיאוגרפי של המחקר PARADIGM-HF מגלה שונות גבוהה במאפיינים הקליניים של אי ספיקת לב ובגישות הטיפוליות. אנטרסטו שומר על יתרונותיו בכל מדינות המחקר

התקף לב (אילוסטרציה)
התקף לב (אילוסטרציה)

PARADIGM-HF, המחקר הגלובלי הרחב ביותר באי ספיקת לב עד כה, התמקד ביעילותו ובטיחותו של מעכב קולטני אנגיוטנסין/נפריליסין (ARNI) החדש, אנטרסטו, (ENTRESTO. NOVARTIS; Sacubitril/Valsartan). בעבודה נכללו חולי אי ספיקת לב מ 47 מדינות מה שעודד את צוות המחקר לבחון את קווי השוני והדמיון בביטויים הקליניים של אי ספיקת לב, הגישות הטיפוליות ומהלך המחלה בארצות ואזורים הגיאוגרפיים השונים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The European Heart Journal.

החוקרים התמקדו בחמישה אזורים גיאוגרפיים: צפון אמריקה (622 חולים, 8%), מערב אירופה (1,680 חולים, 20%), מרכז/מזרח אירופה/רוסיה (2,762 חולים, 33%), אמריקה הלטינית (1,413 חולים 17%) ואסיה-אגן האוקיינוס השקט (1487 חולים, 18%).

בניתוח הנתונים התגלו הממצאים הבאים: חולי אי ספיקת לב במערב אירופה וצפון אמריקה (גיל ממוצע 68 ו 65, בהתאמה) היו מבוגרים יותר מחולי אס"ל באסיה ואמריקה הלטינית (גיל ממוצע 58 ו 63 שנים, בהתאמה) וכן סבלו בשכיחות גבוהה יותר ממחלת לב כלילית. חולים מצפון אמריקה ומזרח אירופה/רוסיה הציגו את הסימנים והתסמינים החמורים ביותר ומצבם התפקודי של חולי אס"ל בארצות הללו היה הגרוע ביותר. לחולי אי ספיקת לב בצפון אמריקה היה הסיכוי הגבוה ביותר להשתלה של דפיברילטור (53% לעומת 2% בלבד באסיה) והסיכוי הנמוך ביותר לקבל טיפול במעכבי מינרלוקורטיקואידים (ספירונולקטון ונגזרותיו) - 36% לעומת 61% באמריקה הלטינית. טיפול מבוסס ראיות היה שגור הרבה יותר בצפון אמריקה ומערב אירופה.

שיעורי ההארעות של התוצאה הקלינית המשולבת של המחקר (תמותה קרדיווסקולרית או אשפוזים בגין אי ספיקת לב ל 100 שנות מטופל) עמדו על: 13.5 מקרים ל 100 שנות מטופל בצפון אמריקה, 12.5 באסיה, 12.3 במזרח אירופה/ רוסיה, 11.2 ארועים ל 100 שנות מטופל באמריקה הלטינית ו 9.6 במערב אירופה. לאחר תקנון למשתנים פרוגנוסטיים, בהשוואה לצפון אמריקה, הסיכון לתמותה קרדיווסקולרית היה גבוה יותר בדרום אמריקה ואסיה, ושיעור האשפוזים נמוך יותר במערב אירופה. אנטרסטו הציג עליונות קלינית על פני אנלפריל בכל זרועות המחקר.

החוקרים מסכמים כי המאפיינים הקליניים של אי ספיקת לב, הגישות הטיפוליות ומדדים פרוגנוסטיים משתנים ממדינה למדינה ומיבשת ליבשת, אולם הבדלים אלה אינם משפיעים, על פניו, על יתרונותיו של מעכב קולטני אנגיוטנסין/נפריליסין החדש, אנטרסטו.

מקור:

Eur Heart J. 2016 Jun 28. pii: ehw226. [Epub ahead of print]
Geographic variations in the PARADIGM-HF heart failure trial.
Kristensen SL1, Martinez F2, Jhund PS3

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטרסטו,  אנלפריל,  אי ספיקת לב,  ARNI,  סקוביטריל,  וולסרטן
תגובות