מחקרים 19.10.2016

סיבוכי הריון בקרב נשים עם תסמונת אהלרס-דנלוס וגמישות יתר מפרקית

ממחקר שבדי עולה כי נשים עם תסמונת אהלרס- דנלוס וגמישות יתר מפרקית אינן מצויות בסיכון חריג ללידה מוקדמת או סיבוכי הריון, אך נזקקות לעתים קרובות יותר לזירוז לידה

אשה בהריון (צילום: אילוסטרציה)
שינה בהריון (צילום: אילוסטרציה)

במספר עבודות תסמונת אהלרס-דנלוס (Ehlers-Danlos Syndrom- EDS ) וגמישות יתר מפרקית (Joint Hypermobility Syndrome -JHS) נקשרו לשכיחות מוגברת של לידות מוקדמות וסיבוכי הריון נוספים. חוקרים משבדיה ערכו סקירה אפידמיולוגית מקיפה בנסיון לבדוק עד כמה הסיכונים מובהקים ברמת האוכלוסיה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica.

במחקר עוקבה מבוסס אוכלוסיית שבדיה נכללו נשים עם JHS או EDS שהיו בהריון וילדו בין השנים 1997-2011. בתקופה זו ארעו 1248178 לידות יחיד, מהן 314 בקרב נשים עם JHS/EDS. כדי לאמוד את הסיכון היחסי לסיבוכי הריון ולידה הנגזר מהתסמונת החוקרים השתמשו במודלים של רגרסיה סטטיסטית תוך תקנון לגיל האימהות, היסטוריה מיילדותית, סטטוס עישון ותאריך הלידה של התינוקות.

מניתוח התוצאות עולה כי JHS/EDS לא נקשרו קשר מובהק לאף סיבוך משמעותי: יחס סיכויים מתוקנן (aOR) ללידה מוקדמת עמד על 0.6 (95% רווח בר סמך 0.3-1.2), יחס הסיכויים לפקיעת קרומים מוקדמת על 0.8, יחס הסיכויים המתוקנן ללידה בניתוח קיסרי היה 0.9, לידת עובר מת 1.1 (95% רווח בר סמך 0.2-7.9), ציון אפגר נמוך - 1.6 (לא מובהק). יחס הסיכויים ללידת תינוק קטן לגילו העוברי היה 0.9 וללידת תינוק גדול לגילו העוברי 1.2 (95% רווח בר סמך 0.6-2.1). ניתוח שהתמקד רק בנשים עם EDS הצביע על סיכון מוגבר לזירוז לידה (יחס סיכויים מתוקנן 2.6) ופקיעה יזומה של קרומים - יחס סיכויים 3.8. לא נרשם סיכון מוגבר לסיבוכי הריון כלשהם בקרב נשים עם JHS.

סיכום

לסיכום, ממחקר אפידמיולוגי רחב היקף עולה כי נשים עם תסמונת אהלרס -דנלוס או גמישות יתר מפרקית אינן מצויות בסיכון מוגבר באופן מובהק לסיבוכי הריון משמעותיים.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

מקור:

Acta Obstet Gynecol Scand. 2016 Oct 14. doi: 10.1111/aogs.13043. [Epub ahead of print]
Pregnancy outcome in Joint Hypermobility Syndrome and Ehlers-Danlos Syndrome.
Sundelin HE1, Stephansson O2,3, Johansson K2, Ludvigsson JF4,5,6.

נושאים קשורים:  אהלרס-דנלוס,  גמישות יתר מפרקית,  הריון,  אי ספיקה צווארית,  לידה מוקדמת,  סיבוכי הריון ולידה
תגובות