מחקרים 25.12.2016

טיפול בהפרעות זקפה מפחית את הסיכון לתמותה בקרב גברים בסיכון קרדיווסקולרי

בעיות זקפה קשורות לפעמים לטיפול במחלות קרדיווסקולריות ויש לשים דגש על הפרעות בתפקוד המיני בקרב מטופלים עם מחלות אלו. עם זאת, טיפול תרופתי עבור הפרעות בתפקוד המיני עשוי לשפר את תפקוד האנדותל ולסייע בהפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי

(sexual dysfunction (shutterstock

בעיות זקפה (Erectile dysfunction) זוהו כסמן של סיכון מוגבר למחלות קרדיווסקולריות במשך יותר מ- 15 שנים, בפרט בקרב גברים צעירים. איתור מוקדם של בעיות זקפה מאפשר התערבות אשר יכולה להפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים עתידיים ולהגביל את ההתקדמות של חומרת ההפרעה.

הראיות מציעות כי קיים חלון הזדמנויות, שלוש עד חמש שנים מהופעות ההפרעות בזקפה, להתפתחות אירועים קרדיווסקולריים. הזדמנות זו לרוב מוחמצת כאשר המטופל מתרכז במציאת פיתרון לבעיות בתפקוד המיני. למרבה הצער, מסרים ברורים אלו אינם חלק שגרתי מהטיפול הקרדיווסקולרי הסטנדרטי. הסיבות להפרדה בין שתי התמחויות אלו נידונות במאמר זה, בנוסף לאלגוריתמים של טיפול בבעיות אלו.

בדרך כלל, טיפול קו-ראשון בבעיות זקפה, כמו גם הפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי, כולל שינוי בסגנון החיים, אך ראיות מחקריות מציעות כי שינוי בסגנון החיים עשוי להיות יעיל רק עבור גברים ללא תחלואות קרדיווסקולריות מבוססות ואינו יעיל כטיפול בלעדי עבור גברים עם סוכרת סוג 2 ומחלת לב ידועה, למשל. תרופות קרדיווסקולריות לרוב קשורות להפרעות בתפקוד המיני, אך שינוי התרופות בדרך כלל עוזר לגברים עם הפרעה קלה וחדשה יותר בתפקוד המיני. יש צורך לשמור על איזון מבחינת תופעות הלוואי לעומת טיפול ומניעת מחלה קרדיווסקולרית.

מחסור בטסטוסטרון נמצא קשור למספר הפרעות מטבוליות, בפרט לתסמונת מטבולית וסוכרת סוג 2. תסמונת מחסור בטסטוסטרון נמצאה קשורה באופן בלתי תלוי לנטל על התפקוד המיני הגלובלי ועלייה בשיעורי התמותה הקרדיווסקולרית והתמותה כללית. הוכח כי שימוש בתחליפי טסטוסטרון משפר היבטים רבים בתפקוד המיני ובמחקרים מסוימים תחליף טסטוסטרון נקשר לירידה בשיעורי התמותה, בפרט בקרב גברים עם סוכרת סוג 2. מחקרים עדכניים הציעו כי שימוש בחוסמי פוספודיאסטראז-5 (phosphodiesterase type 5 inhibitors), המהווים טיפול קו-ראשון בבעיות זקפה, עשויים להפחית את שיעורי התמותה הקרדיווסקולרית והכללית דרך מספר מנגנונים, בעיקר על ידי שיפור תפקוד האנדותל.

מקור:

Coronary Heart Disease, Diabetes, and Sexuality in Men
Geoff Hackett, MD, FRCPI, MRCGP,1 Michael Krychman, MD,2 David Baldwin, MBBS, DM, FRCPsych,3
Nelson Bennett, MD, FACS,4 Ahmed El-Zawahry, MD,5 Alessandra Graziottin, MD,6 Monika Lukasiewicz, MD,7
Kevin McVary, MD,5 Yoshikazu Sato, MD, PhD,8 and Luca Incrocci, MD, PhD9
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27215685

ערכה: ד"ר נילי טלבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  בעיות זקפה,  תפקוד מיני,  מחלות קרדיווסקולריות ותפקוד מיני,  תרופות ותפקוד מיני,  סוכרת ותפקוד מיני,  תסמונת מטבולית ותפקוד מיני,  מחסור בטסטוסטרון,  תחליפי טסטוסטרון,  מעכב פוספודיאסטראז-5,  מחלות קרדיווסקולריות
תגובות