מחקרים 04.01.2017

שימוש בתרופות מקבוצת PPI אינו מעלה סיכון לדלקת ריאות

במחקר אנגלי הקשר בין נטילת מעכבי משאבות פרוטונים לדלקת ריאות נרכשת בקהילה התגלה כנסיבתי ובלתי מובהק, לא ניתן לשלול כי התרופות אף מגנות מפני המחלה

במספר עבודות תצפיתיות שימוש קבוע במעכבי משאבות פרוטונים (PPI) נקשר לעמידות נמוכה לזיהומים שכיחים, נגיפיים וחיידקיים. לאור העדויות המצטברות חוקרים מאנגליה ביקשו לבדוק במדגם אוכלוסיה הטרוגני האם התכשירים הנפוצים מגבירים את הסיכון ללקות בדלקת ריאות נרכשת בקהילה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת BMJ.

במחקר מקרה ביקורת רטרוספקטיבי נכללו 160 אלף מטופלים בוגרים שהחלו ליטול תרופות מקבוצת PPI בין השנים 1990-2013, כפי שתועד ברשם הרוקחי הרשמי של הממלכה המאוחדת. ניתוח הקשר בין נטילה של PPI להארעות של דלקות ריאה בוצע בשלושה מודלים - מודל קוקס רב משתני המשווה בין הסיכון של מטופלים שהחלו ליטול מעכבי משאבות פרוטונים לנחקרי ביקורת, תוך תקנון לערפלנים מתבקשים. מודל של סדרת מקרים עם ביקורת פנימית (השוואה של סיכון תלוי חשיפה ל PPI של אותם החולים בפרקי זמן סמוכים ומרוחקים מרישום התרופות), והשוואה של שיעורי הארעות של דלקות ריאה לפני ואחרי רישום ראשון של PPI.

מניתוח התוצאות עולה כי הסיכון המתוקנן לדלקת ריאות של מטופלים שנחשפו ל PPI היה גבוה פי 1.67 (95% רווח בר סמך 1.55-1.79) בהשוואה לנחקרים שלא נחשפו לקבוצת התרופות. בניתוח סדרת המקרים מ 48,451 חולים שנטלו PPI וחלו בדלקת ריאות יחס שיעורי ההארעות ב 30 הימים הסמוכים לרישום של PPI עמד על 1.19 (95% רווח בר סמך 1.14-1.25), ברם היה גבוה יותר דווקא לפני רישום התרופה (1.92, רווח בר סמך 1.84-2.00). לבסוף, שיעור ההארעות של דלקת ריאות בשנה שלפני רישום ראשון של PPI היה גבוה משיעור ההארעות של הזיהום הריאתי הנפוץ בשנה שאחרי מתן התרופה, יחס שיעורי ההארעות עמד על 0.91, ערך מגן לכאורה, ברם לא מובהק.

לסיכום, הקשר בין נטילת מעכבי משאבות פרוטונים לדלקת ריאות נרכשת בקהילה התגלה כנסיבתי ובלתי מובהק, לא ניתן לשלול כי התרופות אף מגנות מפני המחלה. יש לסייג כי מדובר במחקר רטרוספקטיבי שבחן את עובדת הרישום של התרופות בלבד ולא את השימוש בפועל ולא התעמק במינונים, משך הטיפול, סוגי התכשירים, מחלות רקע של החולי ומשתנים חשובים אחרים.

מקור:

Othman Fatmah, Crooks Colin J, Card Timothy R. Community acquired pneumonia incidence before and after proton pump inhibitor prescription: population based study BMJ 2016; 355 :i5813

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת ריאות,  זיהום נשימתי,  PPI,  מעכבי משאבות פרוטונים,  דיספפסיה,  אולקוס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות