מחקרים 11.01.2017

שילוב של ורניקלין עם תרופה להורדה במשקל מסייע בשמירה על המשקל בעת גמילה מעישון

מעשנים עם משקל עודף או השמנת יתר שטופלו במשך 12 שבועות עם ורניקלין יחד עם לורקסרין, תרופה המסייעת בירידה במשקל, והצליחו להימנע מעישון לאורך זמן, חוו עליות קטנות מהצפוי במשקל ובהיקף המותניים

נשים הסובלות ממשקל-יתר (צילום: אילוסטרציה)

עלייה במשקל בעקבות הפסקת עישון מהווה מחסום עיקרי להמשך ההימנעות, בפרט בקרב מעשנים המוטרדים ממשקל גופם. ורניקלין (Varenicline – Champix) הינה התרופה היעילה ביותר להפסקת עישון, אך השפעתה על עלייה במשקל לאחר הגמילה זניחה. לורקסרין (Lorcaserin) הינה תרופה שאושרה על ידי ה- FDA לירידה במשקל ומיועדת למטופלים עם משקל עודף או השמנת יתר. כמו כן, לורקסרין מסייעת בטיפול בהתמכרות לסמים. השערת המחקר הנוכחי היתה כי שילוב של ורניקלין עם לורקסרין עשוי לסייע במניעת עלייה במשקל לאחר הפסקת עישון.
בוצע מחקר הרצה קליני בשלב II, עם תווית פתוחה וזרוע טיפול יחידה, כדי לספק מידע ראשוני על הבטיחות והיעילות של טיפול משולב עם ורניקלין ולורקסרין במניעת עלייה במשקל בקרב אנשים עם משקל עודף או השמנת יתר שמפסיקים לעשן.

20 מעשני סיגריות עם משקל עודף או השמנת יתר (BMI: 27-40 ק"ג/מ"ר) גויסו למחקר. התוצאים העיקריים היו שינויים במשקל ובהיקף המותניים לאחר 12 ו- 26 שבועות טיפול בקרב מעשנים שענו על קריטריונים להימנעות ממושכת מעישון. כל המשתתפים קיבלו ורניקלין במינון 1 מ"ג פעמיים ביום ולורקסרין במינון 10 מ"ג פעמיים ביום במשך 12 שבועות. תקופת המעקב נמשכה 26 שבועות.

10 משתתפים (50%) ענו על הקריטריונים של הימנעות ממושכת מעישון לאחר 12 שבועות טיפול ושישה משתתפים (30%) ענו על קריטריונים אלו לאחר 26 שבועות. המשתתפים שהצליחו לשמור על הימנעות ממושכת לאחר 12 שבועות היו עם עלייה קלה בהיקף המותניים (+0.2 ± 6.0 ס"מ, 90% רווח בר סמך: 2.9- עד 3.4+). ובמשקל הגוף (+1.1 ± 3.9 ק"ג, 90% רווח בר סמך: 0.9- עד 3.1+).

ניתן להפחית את היקף העלייה במשקל ובהיקף המותניים בעקבות הימנעות ממושכת מעישון בקרב מעשנים עם השמנת יתר ומשקל עודף על ידי טיפול משולב בוורניקלין ולורקסרין. עם זאת, החוקרים מציינים כי שילוב תרופתי זה דורש המשך מחקר בקרב אוכלוסיית מעשנים עם השמנת יתר אשר דואגים למשקלם.

מקור:

Hurt RT, Croghan IT, Schroeder DR, Hays JT, Choi DS, Ebbert JO.
Combination Varenicline and Lorcaserin for Tobacco Dependence Treatment and Weight Gain Prevention in Overweight and Obese Smokers: A Pilot Study
Nicotine Tob Res. 2016 Nov 16. pii: ntw304. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפסקת עישון,  גמילה מעישון,  עלייה במשקל,  ורניקלין,  צ'אמפיקס,  לורקסרין,  משקל עודף,  השמנת יתר,  מדד מסת הגוף,  היקף מותניים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך