מחקרים 09.03.2017

יעילותה של הזמנה מותאמת אישית בהגברת ההיענות לסדנאות גמילה מעישון

במחקר שנערך באנגליה נמצא כי מכתב מותאם אישית בנוגע לגורמי סיכון, שצורף להזמנה להשתתף בסדנא לגמילה מעישון, העלה משמעותית את שיעורי ההשתתפות במפגשי היכרות בסדנאות אלו

מרכזי סיוע לאומיים באנגליה מציעים שירותים שונים על מנת לעזור בגמילה מעישון. עם זאת, אחוזי ההשתתפות בתוכניות המוצעות נמוכים, ומחקרים עדכניים מראים על מגמת ירידה נוספת בהיענות לתוכניות אלו. במחקר שתוצאותיו מתפרסמות ב- The Lancet ביקשו החוקרים להעריך את יעילותה של התערבות אישית בהעלאת ההיענות ושיעורי ההשתתפות בתוכניות גמילה במרכזי הסיוע.

מחקר אקראי מבוקר נערך ב- 18 מרכזי גמילה מעישון ברחבי אנגליה. מעשנים מעל גיל 16 זוהו לפי רשומות רפואיות ב- 99 מרפאות בקהילה והוזמנו על ידי הרופא המטפל לקחת חלק במחקר. משתתפים שנתנו את הסכמתם, היו בעלי מוטיבציה להיגמל, ולא השתתפו בסדנאות במרכזי הגמילה ב- 12 החודשים שקדמו למחקר, חולקו באופן אקראי ביחס של 3:2 לקבל מכתב מותאם אישית לרקע ולגורמי הסיכון שלהם עם הזמנה להשתתף בפגישת היכרות במרכז גמילה מקומי (קבוצת המחקר), או לקבל מכתב הזמנה כללי להשתתפות (קבוצת הביקורת). הרופאים המטפלים והיועצים במרכזי הגמילה לא יודעו בנוגע לתוכן המכתבים שחולקו. התוצאה העיקרית הוגדרה כהשתתפות במפגש ראשון במרכז הגמילה בתוך 6 חודשים מהחלוקה לקבוצות המחקר.

למחקר גויסו כ- 4,384 מעשנים, מהם 2,636 לקבוצת ההתערבות, ו- 1,748 לקבוצת הביקורת.  שיעורי ההשתתפות במפגש ראשון במרכז הגמילה מעישון היו גבוהים משמעותית בקבוצת ההתערבות בהשוואה לקבוצת הביקורת (17.4% לעומת 9.0%;OR 2.12; 95% CI 1.75-2.57).

החוקרים מסכמים כי מתן מכתב מותאם אישית של גורמי סיכון לצד הזמנה להשתתף במפגש היכרות, העלתה את הסיכוי כי מטופל יגיע למרכז הגמילה מעישון ביותר מפי שניים, בהשוואה להזמנה כללית ואחידה. התוצאות מצביעות על כך כי גישה אקטיבית יותר, תוך שיתוף כלל הגורמים המטפלים בקהילה, עשויה להפחית מחסומים ולעודד מעשנים לקבל טיפול ותמיכה בתהליך גמילה.

מקור:

GILBERT, Hazel, et al. Effectiveness of personalised risk information and taster sessions to increase the uptake of smoking cessation services (Start2quit): a randomised controlled trial. The Lancet, 2017, 389.10071: 823-833.‏

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  עישון,  מרכזי גמילה מעישון
תגובות