השמנה בילדים 06.06.2017

הדרכה הורית או משפחתית כטיפול בהשמנה בילדים

במחקר שנערך בארצות הברית, הדרכה הורית ללא נוכחות הילדים נמצאה כלא נחותה בהשוואה לטיפול משפחתי בכל הנוגע למדדי ירידה במשקל בקרב ילדים עם משקל עודף

טיפול משפחתי לירידה במשקל (family-based weight loss treatment; FBT) נחשב לתקן הזהב (gold standard) כטיפול בהשמנה בקרב ילדים, ונערך במסגרת כלל משפחתית של ההורים והילדים. עם זאת, הדרכת הורים (parent-based treatment; PBT), הניתנת ללא נוכחות הילדים, עשויה להיות יעילה באותה המידה. חוקרים מארצות הברית ביקשו לבדוק האם PBT אכן יראה יעילות דומה ל- FBT לפי ערכי ירידה במשקל של הילדים בתום תקופה של 24 חודשים. עוד ביקשו לבחון את ההשפעה של שני סוגי הטיפול על ירידה במשקל בקרב ההורים, תזונת ההורים והילדים, פעילות גופנית בקרב ההורים והילדים, סגנון הורות, והתנהגויות האכלה של ההורים.

במחקר אקראי שכלל שתי קבוצות ונערך במסגרת המרכז הרפואי של אוניברסיטת קליפורניה בסן-דייגו בין השנים 2011-2015, נכללו ילדים בין הגילאים 8-12 שנים שסבלו ממשקל עודף והוריהם. המשתתפים חולקו לקבל טיפולי FBT או PBT שכללו הן מפגשים קבוצתיים והן טיפולי אימון אישיים שניתנו במשך 6 חודשים. תוכן ואופי המפגשים היו דומים, פרט להיעדרותם של הילדים בקבוצה שטופלה במסגרת הדרכת הורים.

בסך הכל לקחו חלק במחקר כ- 150 ילדים (ערך BMI חציוני של 26.4, גיל חציוני 10.4) והוריהם. בתום 6 חודשים נראתה ירידה חציונית דומה של -0.25 לפי מדד BMI z score בקרב הילדים בשתי הקבוצות. גם במעקב לאחר כ- 6, 12 ו- 18 חודשים, טיפול PBT נמצא כלא נחות בהשוואה לטיפול FBT עם הבדל של 0.001 בערכי BMIz בין שתי הקבוצות בתום תקופת המחקר. לא נמצא הבדל בין שתי הקבוצות בכל הנוגע לצריכה קלורית, הוצאת אנרגיה ופעילות גופנית של ההורים וילדיהם. עם זאת בקבוצת ההדרכה ההורית, שלא כמו בקבוצת הטיפול המשפחתי, נראתה עליית משקל בקרב ההורים המשתתפים במהלך תקופת המחקר.

החוקרים מסכמים כי טיפול בעודף משקל בילדים באמצעות הדרכה הורית וללא נוכחות הילדים נמצא כלא נחות בכל הנוגע לירידה במשקל בקרב הילדים בהשוואה לטיפול המשפחתי.

מקור:

Boutelle KN, Rhee KE, Liang J, Braden A, Douglas J, Strong D, Rock CL, Wilfley DE, Epstein LH, Crow SJ. Effect of Attendance of the Child on Body Weight, Energy Intake, and Physical Activity in Childhood Obesity Treatment A Randomized Clinical Trial. JAMA Pediatr. Published online May 30, 2017. doi:10.1001/jamapediatrics.2017.0651

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  משקל עודף,  השמנה בילדים,  טיפול משפחתי,  FBT,  הדרה הורית,  PBT,  BMI z-score
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות