רינוסינוסיטיס 30.10.2017

דוקסיציקלין במינון נמוך לטווח ארוך נמצא יעיל במטופלים עם רינוסינוסיטיס כרונית ופוליפים

טיפול בדוקסיציקלין במינון של 100 מ"ג ליום במשך 12 שבועות הראה יעילות בחולים עם רינוסינוסיטיס כרונית קשה לטיפול ופוליפים באף

במחקר פרוספקטיבי בתווית פתוחה שנערך בברזיל השתתפו 60 מטופלים עם רינוסינוסיטיס כרונית קשה לטיפול ופוליפים באף, שעברו ניתוח אנדוסקופי בסינוסים. המטופלים במחקר חולקו לשתי קבוצות – 28 מטופלים קיבלו טיפול בסטרואידים במתן תוך-אפי, שטיפות סליין ודוקסיציקלין במינון של 200 מ"ג ביום הראשון ולאחר מכן 100 מ"ג פעם ביום במשך 12 שבועות, ו-30 מטופלים קיבלו טיפול רק בסטרואידים במתן תוך-אפי ושטיפות סליין.

התוצא העיקרי במחקר היה גודל אפקט (effect size) הולם של הטיפול בדוקסיציקלין על שיפור מובהק ומשמעותי מבחינה קלינית ב-SNOT-20 (Sino-Nasal Outcome Test). תוצאים נוספים במחקר היו ציוני SNOT-20, NOSE (Nasal Obstruction and Septoplasty Effectiveness) ו-Lund-Kennedy. בנוסף, נבדקו גם הפרמטרים הבאים: אסתמה, נזלת, מחלת נשימה שאיננה מוחמרת על ידי סטרואידים (NERD), רמות הבסיס בסרום של IgG, IgA, IgE, IgM, ANCA (Anti-Neutrophil Cytoplasmic Antibodies), וכן ספירת אאוזינופילים.

מתוצאות המחקר עולה כי גודל האפקט של טיפול בדוקסיציקלין על שיפור מובהק ומשמעותי מבחינה קלינית בציון SNOT-20 היה הולם. למטופלים שקיבלו דוקסיציקלין היו גם תוצאות טובות יותר באופן מובהק בציוני SNOT-20, NOSE ו-Lund-Kennedy. כמו כן, נמצא קשר שלילי בין שיפור מובהק ומשמעותי מבחינה קלינית בציון SNOT-20 לבין אסתמה, NERD, ורמות גבוהות של IgE בסרום לפני הטיפול.

החוקרים מסיקים כי דוקסיציקלין עשוי להיות יעיל לטיפול בחולים עם רינוסינוסיטיס כרונית קשה לטיפול ופוליפים באף, ובעיקר בחולים שאינם סובלים מאסתמה, NERD או רמות גבוהות של IgE בסרום לפני הטיפול.

מקור:

Pinto bezerra soter AC, Bezerra TF, Pezato R, et al. Prospective open-label evaluation of long-term low-dose doxycycline for difficult-to-treat chronic rhinosinusitis with nasal polyps. Rhinology. 2017;55(2):175-180.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28434014

נושאים קשורים:  דוקסיציקלין,  רינוסינוסיטיס,  נזלת,  סינוסיטיס,  פוליפים,  מחקרים
תגובות