מיגרנה 16.11.2017

יעילות הטיפול במיגרנה בגירוי עצבי חשמלי דרך העור בהשוואה לטיפול דמה כפלצבו

מחקר אקראי שנערך בסין בדק את היעילות של טיפול במיגרנה באמצעות גירוי עצבי חשמלי דרך העור (PENS) בהשוואה לטיפול דמה כפלצבו

במחקר אקראי שנערך בסין, 62 מטופלים שסבלו משני התקפי מיגרנה בחודש לפחות חולקו באופן אקראי ושווה לשתי קבוצות: קבוצת טיפול בגירוי חשמלי של העצב דרך העור (percutaneous electrical nerve stimulation, PENS) וקבוצת טיפול דמה (פלצבו). כל אחד מהמטופלים קיבל אחד מהטיפולים בהתאם להקצאתו במשך 30 דקות ביום, 5 פעמים בשבוע במשך 12 שבועות.

התוצאים העיקריים במחקר היו שינוי במספר ימי המיגרנה בחודש ושיעור המטופלים עם ירידה של לפחות 50% במספר ימי המיגרנה בחודש (Responder rate 50%). התוצאים המשניים במחקר היו מספר התקפי מיגרנה בחודש, מספר ימי כאב ראש בחודש ונטילה אקוטית של תרופות נגד מיגרנה בחודש. כל מדידות התוצאים בוצעו בתחילת הטיפול כנקודת התחלה ובוצעו שנית לאחר 12 שבועות של טיפול.

בתום 12 שבועות של טיפול, בקבוצה שקיבלה טיפול PENS אמיתי נצפתה ירידה מובהקת מבחינה סטטיסטית במספר ימי המיגרנה הממוצע בחודש בהשוואה לקבוצה שקיבלה טיפול מדומה (p < 0.05). בנוסף, שיעור המטופלים עם ירידה של לפחות 50% במספר ימי המיגרנה בחודש היה גבוה יותר באופן מובהק בקבוצה שקיבלה טיפול PENS אמיתי לעומת הקבוצה שקיבלה את הטיפול המדומה (p < 0.05).

גם התוצאים המשניים במחקר (מספר התקפי מיגרנה בחודש, מספר ימי כאב ראש בחודש ונטילה אקוטית של תרופות נגד מיגרנה בחודש) היו נמוכים יותר באופן מובהק בקבוצת הטיפול האמיתי לעומת קבוצת הטיפול המדומה (p < 0.05).

לסיכום, מתוצאות המחקר עולה כי טיפול PENS עבור מיגרנה הינו יותר יעיל ויותר בטוח מאשר טיפול מדומה. הגירוי העצבי החשמלי הראה יעילות גבוהה יותר מטיפול דמה בכל המדדים במחקר.

מקור:

Li H, Xu QR. Effect of percutaneous electrical nerve stimulation for the treatment of migraine. Medicine (Baltimore). 2017;96(39):e8108.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28953632

נושאים קשורים:  מיגרנה,  גירוי עצבי חשמלי,  PENS,  מחקרים
תגובות
 
16.11.2017, 12:11

מחקר בעייתי מאוד. קבוצת הפלסבו לא קיבלה שום גירוי חשמלי, אלא רק מחטים. זה לא באמת פלסבו