תיאור מקרה 04.12.2017

תופעת לוואי נדירה: התפתחות סוכרת בתגובה לאימונותרפיה

התפרצות סוכרת אוטואימונית בתגובה לטיפול בחוסם PD-1 בגבר עם מלנומה גרורתית שטופל בניבולומאב (אופדיבו)

גבר מבוגר טופל עם ניבולומאב (אופדיבו), חוסם PD-1, עבור מלנומה גרורתית ושבועות ספורים מתחילת הטיפול, התפרצה סוכרת אוטואימונית. בדיקות מקיפות חשפו כי עוד לפני תחילת הטיפול היו בדמו של המטופל נוגדנים עצמיים, אך ללא עדויות לסוכרת. נוכחות נוגדנים אלה היא שהגבירה ככל הנראה את הסיכון להתפרצות סוכרת בתגובה לטיפול בנוגדן ל-PD-1.

הטיפול בנוגדנים ל-PD-1 אושר עבור מלנומה והוא מספק חציון הישרדות כללית גבוה מ- 24 חודשים. תופעות הלוואי העיקריות הקשורות לטיפול מתווכות על ידי מערכת החיסון והן כוללות פריחה, גרד, בהרת (vitiligo), דלקת בבלוטת התריס, שלשולים, דלקת בכבד ודלקת ריאות לא זיהומית. מובא להלן דיווח מקרה של סוכרת אוטואימונית הקשורה לטיפול עם ניבולומאב (Nivolumab - Opdivo).

גבר בן 73 הסובל ממלנומה גרורתית קיבל טיפול קו-שני של ניבולומאב במינון 3 מ"ג/ק"ג אחת לשבועיים. לאחר שישה שבועות, פיתח המטופל חמצת קטוטית סוכרתית (diabetic ketoacidosis). הטיפול בניבולומאב הופסק למשך שלושה וחצי שבועות, במהלכן החל טיפול באינסולין, אשר הביא לנירמול רמות הסוכר ופתרון התסמינים. בדיקות מעבדה חשפו נוכחות נוגדנים עצמיים נגד תאי איים (islet cell autoantibodies), בעוד שרמות פפטיד סי היו בלתי ניתנות לאבחון. בדיקות רטרוספקטיביות של דגימות דם שנאספו בשבוע הראשון לטיפול ושלושה חודשים לפני תחילת הטיפול בניבולומאב העלו גם הן נוכחות של נוגדנים עצמיים, אך רמות תקינות של אינסולין, סוכר ופפטיד סי. תגובה חלקית הושגה בחודש השלישי ובנקודה זו הוחלט להמשיך בטיפול בניבולומאב במינון הקודם.

ההקשר הקליני והבדיקות הביולוגית לפני, במהלך ואחרי תחילת הטיפול בניבולומאב (אופדיבו) מציעים כי המקור להתפרצות מחלת הסוכרת במטופל זה היה אוטואימוני. הגורם שעורר את התגובה החיסונית היה ככל הנראה הטיפול בנוגדן ל- PD-1. התפקיד של קשירת PD-1/PD-L1 אינו ידוע בהקשר של התפתחות סוכרת סוג 1. מסיבה זו, ניתן לצפות את תופעת הלוואי הנדירה שהוצגה לעיל בהקשר של טיפול בחוסם PD-1.

יש לנטר את רמות הסוכר בדם במהלך טיפול בחוסם PD-1/PD-L1. נוכחות נוגדנים עצמיים לפני תחילת הטיפול יכולה לסייע באיתור מטופלים בסיכון לפתח סוכרת בתגובה לאימונותרפיה, אך ייתכן שטיטור מערכתי לא יהיה רלבנטי מאחר שתופעת לוואי זו נדירה מאוד.

 מקור: 

Autoimmune diabetes induced by PD-1 inhibitor—retrospective analysis and pathogenesis: a case report and literature review

Gauci ML, Laly P, Vidal-Trecan T, Baroudjian B, Gottlieb J, Madjlessi-Ezra N, Da Meda L, Madelaine-Chambrin I, Bagot M, Basset-Seguin N, Pages C, Mourah S, Boudou P, Lebbé C, Gautier JF.

Cancer Immunol Immunother. 2017 Nov;66(11):1399-1410. doi: 10.1007/s00262-017-2033-8. Epub 2017 Jun 20. Review.

 https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00262-017-2033-8

נושאים קשורים:  חוסם PD-1,  ניבולומאב,  אופדיבו,  סוכרת,  סוכרת אוטואימונית,  מלנומה,  תיאור מקרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות