קשישי בן 91 החל טיפול באטורבסטטין (ליפיטור, ליטורבה) במינון גבוה לאחר שעבר אוטם בשריר הלב. בניגוד להנחיות רופאיו, המטופל לא הפחית את המינון וארבעה חודשים לאחר האירוע הלבבי הוא אושפז עם חולשה וכאבי שרירים.

גבר בן 91 הובהל לבית החולים עקב חולשה מתגברת בשרירים, כאב שרירים וכאב בלתי מוסבר במשך 10 ימים. ארבעה חודשים לפני קבלתו לאשפוז, המטופל חווה אוטם בשריר הלב ללא עליות בגל ST (NSTEMI) והחל טיפול יומי עם 80 מ"ג אטורבסטטין (Atorvastatin – Lipitor, Caduet, Litorva). למרות ששלושה חודשים לפני האשפוז המטופל הונחה על ידי הגורם שנתן את הטיפול באטורבסטטין להפחית את המינון ל-40 מ"ג ביום, המטופל לא נענה למשטר המינון הנמוך עד 10 ימים טרם האשפוז.

בעת הקבלה לאשפוז, המטופל הציג חולשה וכאב שרירים, רמת קריאטינין פוספוקינאז בדם של 18,723 יחידות/ליטר ורמת קריאטינין בדם של 1.6 מ"ג/ד"ל. הטיפול באטורבסטטין הופסק והמטופל קיבל טיפול של עירוי נוזלים.

הנחיות הטיפול בכולסטרול בדם לשנת 2013 מטעם ארגון הלב האמריקאי והמכללה האמריקאית לקרדיולוגיה ממליצות על שימוש בסטטינים בעצימות בינונית עבור מטופלים מעל גיל 75, על מנת למנוע מיופתיה. עם זאת, במסגרת הקלינית, טיפול אגרסיבי בסטטינים ניתן לעתים קרובות במקרים של מחלת לב כלילית.

מתן מרשם לסטטינים בעצימות גבוהה עבור מטופלים בגיל מתקדם, כמו במקרה זה, עשוי להגביר את הסיכון לתמס שריר (rhabdomyolysis) וסיבוכים נוספים. תיאור מקרה זה מציע כי ספקי שירותי בריאות צריכים להימנע או לנקוט באמצעי זהירות עם אטורבסטטין בעצימות גבוהה בקרב מטופלים קשישים שגילם עולה על 75 שנים, בכדי למזער את הסיכון לתמס שריר.

מקור: 

J Pharm Pract. 2017 Dec;30(6):658-662. doi: 10.1177/0897190016674109. Epub 2016 Oct 26.

High-Intensity Atorvastatin-Induced Rhabdomyolysis in an Elderly Patient With NSTEMI: A Case Report and Review of the Literature.

Huynh GA1Lee AJ1,2.

http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0897190016674109?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%3dpubmed

נושאים קשורים:  כאבי שרירים,  אטורבסטטין,  סטטינים,  ליפיטור,  קאודט,  ליטורבה,  מיופתיה,  תמס שריר,  מחלת לב כלילית,  קשישים ותרופות,  תיאור מקרה