רופאות ורופאים יקרים,

בימים אלו עוסקת ההסתדרות הרפואית בשיתוף איגוד רופאי המשפחה ואיגודים נוספים בסוגיית 'אחות מומחית בקהילה'. מדובר בנושא קריטי שישפיע רבות איכות הטיפול הרפואי לו זוכים תושבי ישראל, ועל עתידו של מקצוע רפואת המשפחה.

ראשית מעט רקע על הנושא למי שפחות בקיא בפרטים: ועדת מור-יוסף, שבה היו נציגי גופים רבים, דנה בסוגיית אחות מומחית קהילה. מטרתה הייתה הורדת עומס מרופאי המשפחה על ידי העצמת האחיות. רוח הוועדה הייתה ליצור צוותי עבודה מורחבים הכוללים רופא משפחה ואחיות מנוסות שיעברו הכשרה ייעודית. זאת כחלק מגישה כוללת בה האחיות ורופאי המשפחה יעבדו בצוות אחד בהובלת הרופא, במרפאות עמוסות ובמרפאות עם אוכלוסייה קשישה מרובת תחלואה כרונית ויהוו מעצימי כוח זה לזה.

אף על פי כן, הופתענו לגלות כי מינהל הסיעוד במשרד הבריאות, מקדם הצעה חדשה על פיה, בניגוד לרוח ועדת מור יוסף , אחות מומחית קהילה תהיה למעשה בעלת סמכויות נרחבות ותוכל לעבוד עצמאית שלא בצמוד לרופא, וללא כל הגדרה של כללי עבודת הצוות. למעשה קובעת ההצעה שאחות, לאחר הכשרה קצרה, תהפוך לרופאה דה-פאקטו ותוכל לטפל באופן עצמאי בשלל מצבים קליניים מורכבים ורגישים, שכל שגיאה באבחונם עלולה לסכן את המטופלים.

חשוב לציין, כי אין לנו דבר כנגד האחיות, ואנו רואים בהן שותפות מקצועיות ומסורות. לכל אחד מהמקצועות נדרשת באופן טבעי הכשרה שונה. עבודת רופא המשפחה, היא מורכבת ודורשת ידע, מיומנויות והכשרה ארוכים, השונים מההכשרה של האחיות.

לאחר שנים בהם איגוד רופאי המשפחה מתריע על הצורך להעלות באופן משמעותי את מספר המתמחים ברפואת המשפחה וברפואת הקהילה בכלל, בכדי לשמר ולשפר את איכות הרפואה לציבור, משרד הבריאות פועל בדיוק ההפך ומחפש פתרונות מהירים שיורידו את רמת המענה הרפואי הניתן, תוך פגיעה באוכלוסיות המוחלשות ובפריפריה. כל זאת, ללא בניית תהליך לימוד הדרגתי שיאפשר בחינה מעמיקה של הנושא וההשלכות ארוכות הטווח שלו.

גורמים שונים גורסים כי המודל של אחות מאבחנת קיים ועובד כבר במקומות רבים בעולם. חשוב לזכור כי המודל הקיים בעולם כיום פותח בעיקר כדי לתת מענה במדינות בהן אין ביטוח רפואי לכלל האוכלוסייה, או באזורים מרוחקים ומבודדים בהם האוכלוסייה מפוזרת על שטח גדול, והנגישות לשירותים רפואיים נמוכה. אין ספק שבמצבים אלו נדרשים פתרונות גמישים יותר, כיוון שהחלופה היא העדר טיפול רפואי. חשוב לזכור שבמקומות אלה תהליך הכשרת האחות הוא הרבה יותר ארוך ואינטנסיבי. המצב בישראל שונה לחלוטין. השינוי שמציע משרד הבריאות יביא לפגיעה באוכלוסיות הפגיעות ביותר, והראשונים שייפגעו יהיו תושבי הפריפריה.

ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי המשפחה פועלים בשבועות האחרונים מול מנכ"ל משרד הבריאות, על מנת לשנות את החלטתו. אנו כאיגוד לא נסכים לשום החלטה שתתקבל באופן חד צדדי וללא תיאום מלא עם רופאי המשפחה, החלטה שתפגע בראש ובראשונה בציבור המטופלים. ברור לכל כי מדובר במאבק על בריאות הציבור, ועל עתיד רפואת המשפחה בישראל.

בברכה,

ד"ר מיכל שני
יו"ר איגוד רופאי המשפחה

 

נושאים קשורים:  הודעות