דימום תוך מפרקי 04.04.2018

רגישות על קול מוסקולוסקלטלי לזיהוי דימום תוך מפרקי לעומת MRI

החוקרים מצאו שעל קול מוסקולוסקלטלי רגיש מ-MRI לזיהוי דם בנוזל תוך מפרקי בריכוז נמוך במודל חזיר ואדם המופילי

קיים ביקוש מוגבר לעל קול מוסקולוסקלטלי (Musculoskeletal UltraSound - MSKUS) לזיהוי דימום מפרקי המופילי אך לא ברור האם הבדיקה המועדפת היא זיהוי ריכוזי דם באמצעות US או שמא בדיקת תהודה מגנטית (MRI). מחקר זה משווה את הרגישות בין הבדיקות.

החוקרים הדגימו רמות דם מוגברות בפלזמה באמצעות MSKUS ו-MRI לאחר 1-2 שעות, 3-4 ימים ו-7 לאחר נטילת דם in vitro ולאחר הזרקתו למפרקי חזירים מומתים. בנוסף, הודגם תפליט דמי במפרקי 2 מטופלים עם רקע של המופיליה ולאחר מכן בוצע ניקור של הנוזל.

MSKUS בוצע באמצעות מתמר לינארי 18-8 מגה הרץ, MRI בוצע ב-T3 באמצעות רצפי T1 ו-T2 מופחתי שומן. התמונות נותחו באמצעות המטולוג מוסמך MSKUS ורדיולוג מוסקולוסקלטלי.

החוקרים מצאו ש-MSKUS אפשר את גילויו של דם in vitro ובחזירים בריכוזים מינימאליים של 5% שבה לידי ביטוי באותות אקוגניים שהיו נעדרים בנוכחות פלזמה בלבד. לעומת זאת, לא ניתן היה לזהות הבדל בין הנוזלים בתמונות ה-MRI. התוצאות אומתו ב-2 החולים בהמופיליה. קרישי דם הפגינו דפוסים אקוגניים משתנים לאורך זמן ודומו באופן הטוב ביותר באמצעות רצפי T2.

החוקרים הסיקו על בסיס מסקנות אלה ש-MSKUS הוא כלי רגיש ביותר לזיהוי דם בנוזל תוך מפרקי ולהבחנה בין נוזל דמי ללא דמי, בזמן ש-MRI מסורתי נעדר יכולת זו. תצפיות אלה מפגינות את היתרונות של MSKUS לעומת MRI בזיהוי דם תוך מפרקי ומראות ש-MSKUS הוא כלי אידיאלי לזיהוי דם מהיר בקליניקה.

מקור: 

Nguyem, S. et al. Journal of Thrombosis and Haemostasis (2017). 16 (3)

נושאים קשורים:  מחקרים,  על קול,  ultra sound,  אולטרה סאונד,  דימום,  מפרק,  תהודה מגנטית,  MRI,  חזיר,  המופיליה
תגובות