חדשות 02.05.2018

בית החולים שניידר: כדור ג'לי מתנפח נשלף מתוך מעי של תינוק

כדורי הג'לי המתנפחים בתוך הגוף מהווים סכנת חיים ממשית לילדים הקטנים, בדיוק כמו בליעת סוללות או מגנטים

כדור הג'לי כפי שנראה באולטרסאונד. צילום: "שניידר"

רופאי מרכז שניידר לרפואת ילדים שלפו בשבוע שעבר כדור ג'לי מתנפח מתוך מעי של תינוק בן שנה וחצי. התינוק הובהל למחלקה לרפואה דחופה כשהוא סובל מבטן נפוחה ומהקאות ולא חש בטוב. בצילום אולטרסאונד שביצע ד"ר יניב לקובסקי, רופא בכיר במחלקת ההדמיה, נראתה מעין ציסטה החוסמת את המעי.

בהתייעצות שקיים צוות הרופאים - ד"ר ארתור בעזוב, רופא בכיר במחלקה הכירורגית, ד"ר אנסטסיה אלמוג, רופאה בכירה במחלקה הכירורגית וד"ר מיכאל סגל - הועבר התינוק בדחיפות לחדר הניתוח. הרופאים נדהמו לגלות כי מדובר בכדור ג'לי קטן שנבלע על ידי התינוק, התנפח בתוך המעי שלו וגרם לחסימה שסיכנה את חייו.

בפעולה כירורגית עדינה, שבוצעה בידי ד"ר אלמוג, ד"ר מיכאל סגל והמרדים ד"ר משולם בכר, נשלף כדור הג'לי. לאחר מכן הועבר התינוק להתאוששות ולאשפוז במחלקה הכירורגית להשגחה ומעקב.

בית החולים מסר כי באפריל אשתקד הובהל אל המיון פעוט כבן שלוש מבני ברק, לאחר שבלע לא פחות מ-15 כדורי ג'לי אלא שמקרה זה הסתיים ללא סיבוכים כתוצאה מבליעת הכדורים.

כדורי ג'לי המתנפחים במים נועדו הן לדקורציה והם משמשים גם ככדורים אנטיבקטריאליים  לשמירת איכות המים לאורך זמן בכדי פרחים.

ד"ר אלמוג מסרה: "כדורי הג'לי הללו, המתנפחים בתוך הגוף, מהווים סכנת חיים ממשית לילדים הקטנים, בדיוק כמו בליעת סוללות או מגנטים. אנו חוזרים ומתריעים בפני ההורים לשים לב ולהקפיד שלא לאפשר לילדיהם לשחק עם חפצים קטנים שעלולים להיבלע על ידם. יש לגלות ערנות ולהרחיק חפצים קטנים מהישג ידם של  תינוקות ופעוטות, משום שבליעתם עלולה לגרום לנזק משמעותי".

נושאים קשורים:  חסימת מעי,  כדורי ג'לי,  בית החולים שניידר,  חדשות,  מחקרים
תגובות