חדשות 03.05.2018

חוקרים באוניברסיטת בן גוריון מפתחים טיפול פוריות חדש לנשים ולגברים

הטיפול ניתן במנה יחידה והוא מבוסס על תרכובת שמפעילה את האנזים טלומראז האחראי על רצפי דנ"א בכרומוזומים שמשפיעים על משך החיים של התא ועל חוסר פוריות

BGN Technologies, חברת הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון, הודיעה היום שחוקרת באוניברסיטת בן-גוריון מפתחת טיפול חדש לשיפור פוריות של גברים ונשים כאחד. הטיפול ניתן במנה יחידה, והוא מבוסס על תרכובת שמפעילה את האנזים טלומראז.

הטכנולוגיה פורצת הדרך פותחה על ידי פרופ' אסתר פריאל וקבוצת המחקר שבראשותה בפקולטה למדעי הבריאות, בייעוץ עם היחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במרכז הרפואי סורוקה.

הטיפול החדש מגביר את רמת הביטוי של טלומראז, האנזים האחראי על תחזוקה של טלומרים, שהם רצפי דנ"א בקצות הכרומוזומים שמשפיעים על משך החיים של התא באופן כללי, ועל חוסר פוריות בפרט. הטיפול מאריך מחדש את הטלומרים, מגן מפני נזקים בתאים ומגביר בכך את חיות התאים ואת הסיכוי להפריה וליצירת עוברים. הטיפול ניתן באופן חד-פעמי, והחומר עוזב את התא תוך 24 שעות. נכון להיום, נוסה החומר על בעלי חיים, ולא נצפו כל השפעות רעילות בניסויים פרה-קליניים.

פרופ' פריאל אמרה, "בחנו את השימוש בתרכובת החדשה בעכברים, וראינו שמנה אחת של החומר משפרת בצורה משמעותית את הפוריות הן של נקבות והן של זכרים. מנה אחת מאיצה הבשלת ביציות וביוץ, מגבירה את מספר הביציות ומובילה למספר גדול יותר של צאצאים".

"התרכובת גם מגנה על השחלות והאשכים של עכברים שעברו הקרנות, כך שהיא עשויה להגן ולשפר את הפוריות של גברים ונשים שעוברים טיפולי הקרנות לסרטן", הוסיפה פרופ' פריאל.

התרכובת שייכת למשפחת חומרים שמפעילים את אנזים הטלומראז, שפותחו במסגרת שיתוף פעולה מחקרי בין פרופ' פריאל, פרופ' שמעון סלווין ודר' אביב גזית, ואשר נמצא שהם משפיעים על מספר מחלות ניווניות.

ד"ר אורה הורוביץ, סמנכ"לית בכירה לפיתוח עסקי, BGN Technologies, ציינה: "התוצאות הפרה-קליניות המבטיחות, ובפרט העובדה שמנה יחידה הספיקה כדי להדגים את יעילות התרופה, יכולות להוביל לאפשרות טיפול נגישה במיוחד. אנו מחפשים כעת אחר שיתופי פעולה כדי להמשיך בפיתוח טיפול מבטיח זה לקראת ניסויים קליניים בבני אדם ומסחור".

שוק הפוריות הגלובלי צפוי להגיע ללמעלה מ-21 מיליארד דולר עד 2020, על פי דו"ח של טכנאביו.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חדשות,  טיפולי פוריות,  אוניברסיטת בן גוריון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות