לעתים יש עיכוב באבחנה של שחפת (TB - tuberculosis) ריאתית כתוצאה מעיכוב קבלת תשובות מתרביות.

החוקרים בדקו את הדיוק של אלגוריתם אבחנתי לאבחון מהיר של TB ריאתית באמצעות GeneXpert מכיח ו/או שטיפה ברונכואלבאולרית (BAL- bronchoalveolar lavage) ולאחר מכן ביצוע של תבחין BAL ELISPOT ספציפי ל-mycobacterium tuberculosis במטופלים עם חשד ל-TB במרפאה קלינית בגרמניה.

תוצאות המחקר הראו שמתוך 166 מטופלים עם אבחנה משוערת של TB אושרו 86 מקרים ע"י תרבית של M.tuberculosis מכיח ו/או מ-BAL. מתוך 81 המטופלים הללו, 61 (81.5%) זוהו תחילה באמצעות GeneXpert מהכיח. בנוסף, שישה מטופלים (7.4%) זוהו באמצעות GeneXpert שבוצע על נוזל מה-BAL (בסה"כ 72 (88.9%) מהמטופלים).

בקרב תשעת המטופלים אשר קיבלו תוצאה שלילית ב-GeneXpert מהכיח ומה-BAL, החוקרים הצליחו לזהות 8 מטופלים חיוביים ל-TB באמצעות BAL ELISPOT (זמן החציון עד קבלת תשובה חיובית מהתרבית היה 26 ימים). בחתך סף של > 4,000 אנטיגנים מופרשים מוקדמים  מוכוונים ל-6 או מיצוי חלבונים ספציפיים - 10 של לימפוציטים המייצרים interferon-γ מתוך 1,000,0000 לימפוציטים, הספציפיות של BAL ELISPOT ל-TB פעילה הייתה 97%.

מסקנות המחקר היו כי במדינות בהן היארעות TB היא נמוכה, ניתן לזהות כמעט את כל החולים עם TB ריאתית פעילה בימים הראשון של המופע הקליני תוך שימוש בשיטת GeneXpert ו-BAL ELISPOT.

מקור:

Jafari, C. et al. (2018) European Respiratory Journal 51

נושאים קשורים:  מחקרים,  שחפת,  שטיפה ברונכואלבאולרית,  GeneXpert,  אבחון מוקדם