שחפת 05.09.2018

גילויים חדשים לגבי תפקידם של תאי B בתהליך הדלקתי בשחפת

ייצור אינטפרון מסוג 1 על ידי תאי B מושפע על ידי זיהום שחפת ומעודד פולריזציה של מאקרופאג'ים לכיוון פנוטיפ בקרתי ונוגד דלקת בעת זיהום

שחפת (צילום: אילוסטרציה)
שחפת (צילום: אילוסטרציה)

בנוסף לתפקוד הידוע של תאי B, כתאים אשר מייצרים נוגדנים, לימפוציטים אלה משפיעים באופן ניכר על המהלך של מחלות זיהומיות ושאינן זיהומיות דרך מנגנונים אשר אינם תלויים בנוגדנים.

מטרת מחקר זה היתה לתעד את התפקיד של תאי B בשחפת באופן בלתי מוטה. החוקרים יצרו טרנסקריפטום של תאי B שבודדו מעכברים שהודבקו ב- Mycobacterium tuberculosis ותיקפו מסלולי מפתח באמצעות תתקיני in vitro ו-in vivo. המידע שהתקבל בוסס באמצעות תאי B שנלקחו מתפליטים פלאורליים של חולי שחפת.

החוקרים מצאו כי תאי B שבודדו מעכברים שהודבקו בשחפת הציגו חתימה ממורכזת STAT1 - signal transducer and activator of transcription 1, המרמזת כי לאינטרפרון ישנו תפקיד בתגובת תאי B לזיהום. תאי B ששופעלו in vitro באמצעות שחפת יצרו אינטרפרון מסוג 1 דרך מנגנון המערב את החיישן המולד STING - stimulator of interferon genes וביצעו אנטגוניזם לאיתות MyD88 - myeloid differentiation primary response 88In vivo.

תאי B ביטאו אינטרפרון מסוג 1 בריאות של עכברים שהודבקו בשחפת ובנוזל הפלאורלי של חולי שחפת. ביטוי אינטרפרון מסוג 1 על ידי תאי B הוביל לשינוי בפולריזיצה של מאקרופג'ים לכיוון פנוטיפ בקרתי ונוגד דלקת in vitro.יIn vivo, הגברת רמות אינטרפרון מסוג 1 על ידי תאי B במודל מכרסמים עם חוסר ב-MyD88 הנגרם על ידי תאי B נמצאה קשורה עם הצטברות גדולה יותר של מאקרופאג'ים בקרתיים ונוגדי דלקת בריאות המודבקות בשחפת.

מסקנת החוקרים היא כי אינטרפרון מסוג 1 המיוצר על ידי תאי B אשר עוברים גירוי שחפתי, מעודד פולריזציה של מאקרופאג'ים לכיוון פנוטיפ בקרתי ונוגד דלקת בעת זיהום.

מקור:

Benard, A. et al. (2018) AJRCCM.  197(6)

נושאים קשורים:  מחקרים,  שחפת,  תאי B,  מאקרופג'ים,  דלקת,  STING,  MyD88,  STAT1
תגובות