מחקרים 20.09.2018

טיפול משולב עם ניבולומאב (אופדיבו) ואיפילימומאב (יירבוי) מביא תועלת פנים וחוץ-גולגולתית בקרב מטופלים עם מלנומה וגרורות שלא טופלו במוח

המחקר הנוכחי העריך את היעילות והבטיחות של ניבולומאב יחד עם איפילימומאב

גרורות במוח הינן גורם שכיח לסיבוכים נוירולוגיים מגבילים ותמותה בקרב מטופלים עם מלנומה גרורתית. מחקרים קודמים שבחנו את השימוש בניבולומאב (Nivolumab - Opdivo) בשילוב עם איפילימומאב (Ipilimumab - Yervoy) לטיפול במלנומה גרורתית פסלו מטופלים עם גרורות במוח שלא טופלו. המחקר הנוכחי העריך את היעילות והבטיחות של ניבולומאב יחד עם איפילימומאב בקרב מטופלים עם מלנומה וגרורות שלא טופלו במוח.

במחקר שלב II, רב-מרכזי עם תווית פתוחה, מטופלים עם מלנומה גרורתית וגרורה אחת לפחות ברת-מדידה שלא קיבלה הקרנות (קוטר גודל: 0.5-3.0 ס"מ) וללא תסמינים נוירולוגיים, קיבלו ניבולומאב (1 מ"ג/ק"ג) עם איפילימומאב (3 מ"ג/ק"ג) אחת לשלושה שבועות, עד ארבעה מינונים בסך הכל ולאחר מכן ניבולומאב (3 מ"ג/ק"ג) אחת לשבועיים, עד להתקדמות המחלה או הופעת רעילות בלתי נסבלת. התוצא העיקרי היה שיעור התועלת הקלינית התוך-גולגולתית, שהוגדרה כאחוז המטופלים שהיו עם מחלה יציבה במשך שישה חודשים לפחות או תגובה חלקית.

בקרב 94 מטופלים עם חציון מעקב של 14.0 חודשים, שיעור התועלת הקלינית התוך-גולגולתית היה 57% (95% רווח בר סמך: 47-68); שיעור התגובה המלאה היה 26%, שיעור התגובה החלקית היה 30% ושיעור המטופלים עם מחלה יציבה במשך שישה חודשים ומעלה היה 2%. שיעור התועלת החוץ-גולגולתית היה 56% (95% רווח בר סמך: 46-67).

תופעות לוואי הקשורות לטיפול בדרגות 3-4 דווחו על ידי 55% מהמטופלים, כולל הפרעות המערבות את מערכת העצבים המרכזית שדווחו על ידי 7% מהמטופלים. מטופל אחד נפטר מדלקת בשריר הלב (myocarditis) הקשורה לתגובה החיסונית. פרופיל הבטיחות של משטר הטיפול היה דומה לזה שדווח בקרב מטופלים עם מלנומה ללא גרורות במוח.

לניבולומאב (אופדיבו) בשילוב עם איפילימומאב (יירבוי) היתה יעילות קלינית תוך-גולגולתית משמעותית בתיאום עם פעילות חוץ-גולגולתית, בקרב מטופלים עם מלנומה וגרורות במוח שלא טופלו.

מקור:

N Engl J Med. Combined Nivolumab and Ipilimumab in Melanoma Metastatic to the Brain. 2018 Aug 23;379(8):722-730

נושאים קשורים:  מחקרים,  מלנומה גרורתית,  מלנומה מתקדמת,  גרורות במוח,  ניבולומאב,  Nivolumab,  אופדיבו,  OPDIVO,  איפילימומאב,  Ipilimumab,  יירבוי,  YERVOY,  תועלת תוך-גולגולתית,  תועלת חוץ-גולגולתית,  תגובה מלאה,  תגובה חלקית,  פרופיל בטיחות,  הפרעות נוירולוגיות,  דלקת בשריר הלב,  myocarditis,  אונקולוגיה,  Oncology,  רפואת עור,  dermatology
תגובות