כנסים 27.11.2018

כנס EURIPA וביקורה של יו"ר WONCA העולמית בישראל

14-16 בנובמבר 2018 | מעלה החמישה

הכנס ה-8 של איגוד רופאי המשפחה העובדים בכפר באירופה (EURIPA) התקיים בישראל באמצע נובמבר.

בכנס שעסק ברפואת כפר והרפואה באזורים מרוחקים והובל על ידי איגוד רופאי המשפחה בישראל, השתתפו רופאים מלמעלה מ-20 מדינות ונבחנו בו סוגיות שונות ודרכי התמודדות של הרופא בקהילה עם מציאות הולכת וגוברת של העדרם או חוסר זמינותם של רופאי משפחה במקומות רבים ובייחוד בכפרים ובעיירות המרוחקים מהערים הגדולות והמרכזיות בעולם בכלל ובאירופה בפרט.

בין הנושאים שנדונו בכנס היו כיצד להתמודד עם חולים קשים וזקנים בקהילה, כיצד לפעול למתן טיפול ראשוני מציל חיים וכיצד להתמודד כאשר ישנם מיעוט של רופאים על תוואי שטח גדול.

פרופ' אנה סתוודל, יו"ר האיגוד רופאי המשפחה האירופאי (WONCA EUROPE) שנבחרה לאחרונה לתפקיד יו"ר האיגוד העולמי של רופאי המשפחה (WONCA), השתתפה אף היא בכנס. פרופ' סתוודל, אשר היה זה ביקורה הראשון בישראל, שהתה בארץ מספר ימים כאורחת של איגוד רופאי המשפחה הישראלי. במהלך שהותה נחשפה לסוגיות העומדות לפתחה של רפואת המשפחה והרפואה בקהילה בישראל.

בשיחה עם פרופ' סתוודל היא הסבירה על תפקידיה הרבים לאורך השנים והחזון אותו היא מקדמת: "אני רוצה שלכל אדם על פני כדור הארץ תהיה גישה לרופא משפחה מיומן שידע לספק לו מענה רפואי מיטבי. אני לא בטוחה שנוכל להגיע למצב הזה בעשור הקרוב אבל כיו"ר ארגון רופאי המשפחה העולמי זאת מטרת העל שלי. כחלק מהמשימה הזאת עלינו לחזק את האמון בין המטופלים לרופאים. לדוגמא אפשר לראות את המקרה של התפשטות החצבת בישראל ובחצי הכדור המערבי בכלל. אנחנו חייבים לשאוף להבין את הספקנות נגד חיסון בקבוצות מסוימות של האוכלוסיות שלנו, וכיצד היא משקפת את התנאים בחברה. זוהי הדרך היחידה שבה אנו יכולים לעצור את המגמה הזו. אנחנו צריכים להגדיל את האינטגרציה בין החשיבות של בריאות הציבור לבין החשיבות של רפואת המשפחה. ישנם מודלים שונים עבור שירותי בריאות אבל העיקרון של כולם הוא זהה: עלינו לבצע חיסונים לטובת בריאות הציבור ולכן על המשבר להיות מנוהל על ידי הרשויות שצריכות לעשות ככל האפשר מצידן על מנת ליצור כיסוי מלא של חיסון באוכלוסייה. כנגד הספקות של הציבור יש להדריך אישית את המטופלים, לזהות מכשולים נגד החיסון, ולדעת כיצד ליצור רמת אמון במפגשים עם המטופלים ובני משפחותיהם. הכל חייב להתבסס על האמון של הציבור ברשויות וברפואה".

לשאלה מה בכוונתה לעשות על מנת למשוך רופאים חדשים לרפואת המשפחה לאור הירידה שיש בפניה למקצוע והתחרות אל מול רפואת בית החולים אמרה פרופ' סתוודל: "האיגודים האירופאי והעולמי לרפואת המשפחה פועלים לשילוב ההוראה של רפואת המשפחה בכל בית הספר לרפואה בעולם בשלבים מוקדמים ככל האפשר במהלך הלימודים. החשיפה המוקדמת לרפואת המשפחה חיונית לגיוס הסטודנטים להתעניינות ברפואת המשפחה, והמטרה שההכשרה עצמה תתבצע כבר כחלק מטיפול בקהילה על ידי מדריכים שהינם רופאי משפחה בעצמם (מה שבאופן מפתיע לא קיים בהרבה בתי ספר לרפואה בעולם).

פרופ' סתוודל  סיימה את דבריה באומרה: "רבים לא מבינים את מגוון הידע שנדרש לרופא משפחה ואם נוכל להציג את המגוון הזה לסטודנטים בראשית הקריירה הרפואית שלהם אני בטוחה שזה יגרום לעלייה בביקוש להתמחות ברפואת המשפחה".

נושאים קשורים:  כנסים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות