סרטן ריאות 17.03.2019

ההשפעה של שינוי המינון של אפטיניב על בטיחות ויעילות במטופלים עם NSCLC חיובי למוטציות EGFR

מחקר זה שבוצע בעולם האמיתי מדגים כי התאמות מינון של אפטיניב מפחיתות את התדירות והחומרה של תופעות לוואי הקשורות בטיפול ללא פגיעה ביעילות

במסגרת מחקרי ה-Lung-LUX שבחנו את השימוש באפטיניב ב-NSCLC חיובי למוטציות ב-EGFR בוצעה התאמת מינון תלוית סבילות על מנת להפחית היארעות והחומרה של תופעות לוואי. מחקר ה-RealGiDo העריך את ההשפעה של התאמת מינון כנ"ל בעולם האמיתי.

המחקר בוצע בתבנית לא-התערבותית, תצפיתית באמצעות רשומות רפואיות של מטופלים עם NSCLC חיובי למוטציות EGFR שטופלו עם אפטיניב כקו טיפולי ראשון. תוצאים עיקריים כללו תופעות לוואי משניות לתרופה, חומרתן והיארעותן, זמן עד כשלון טיפולי וזמן על להתקדמות מחלה לעומת הממצאים ממחקר ה-LUX-Lung 3 .

במחקר השתתפו 228 מטופלים מ-13 מדינות. המאפיינים הבסיסיים של המשתתפים היו דומים לאלו של המשתתפים במחקר ה-LUX-Lung-3 אך ליותר מטופלים הייתה מוטציית Del19י(78.1% לעומת 49.0%) ופחות משתתפים היו ממוצא אסיאתי (43.9% לעומת 72.2%). 11.8% מהמשתתפים היו ECOGי2/3. 31.1% מהמשתתפים קיבלו מינון התחלתי שווה או קטן מ-30 מ"ג. מבין המטופלים שהחלו טיפול עם 40 מ"ג, 67.1% עברו הפחתות מינון ומתוך הפחתות אלו, 86.5% התרחשו בשישה חודשים הראשוניים לטיפול. הפחתות מינון היו בעיקר בגלל תופעות לוואי הקשורות בטיפול והיו יותר נפוצות בנשים, אנשים ממוצא מזרח-אסיאתי ובעלי משקל גוף נמוך.

לא נצפו תופעות לוואי חדשות אך כן נצפו פחות תופעות לוואי מדרגה 3 ומעלה הקשורות בטיפול (28.4% לעומת 48.9%) ותופעות לוואי קשות (5.2% לעומת 14.0%) לעומת מחקר ה-Lung-Lux-3. זמן עד לכשלון טיפולי וזמן עד להתקדמות היה 18.7 חודשים ו-20.8 חודשים, בהתאמה. זמן זה לא הושפע על ידי הפחתת מינון התחלתי או התאמת מינון.

החוקרים מסכמים כי נתונים אלו מהעולם האמיתי מדגימים כי התאמות מינון של אפטיניב מפחיתות את התדירות והחומרה של תופעות לוואי הקשורות בטיפול ללא פגיעה ביעילות ומדגישות את היתרון של התאמת מינון אישית על מנת להטיב תוצאים טיפוליים.

מקור: 

Halmos, B. et al. (2019) Lung Cancer. 127, 103

נושאים קשורים:  סרטן ריאות,  אפטיניב,  התאמת מינון,  תופעות לוואי,  יעילות,  מחקרים
תגובות