פקקת ורידית 18.03.2019

הקשר בין חסימה ורידית רזידואלית וטיפול עם לחץ מיידי לסינדרום הפוסט-טרומבוטי

האם טיפול עם לחץ, הניתן מיד עם האבחנה של פקקת ורידית, משפיע על השכיחות של חסימה ורידית רזידואלית והאם לחסימה ורידית רזידואלית יש קשר לתסמונת פוסט-טרומבוטית

פקקת ורידית (אילוסטרציה)
פקקת ורידית (אילוסטרציה)

עד כה, הקשר בין חסימה ורידית רזידואלית וטיפול עם לחץ מיידי ובין הסינדרום הפוסט-טרומבוטי, לא נבדקו. מחקר זה בדק האם טיפול עם לחץ, הניתן מיד עם האבחנה של פקקת ורידית, משפיע על השכיחות של חסימה ורידית רזידואלית. בנוסף נבדק, האם לחסימה ורידית רזידואלית יש קשר לתסמונת פוסט-טרומבוטית ולחזרה של תסחיף פקיקי.

במסגרת תת-מחקר שהוגדר מראש, כחלק ממחקר DVT IDEAL (individualized duration of elastic compression therapy against long-term duration of therapy for prevention of postthrombotic syndrome), השתתפו 592 מבוגרים מ-10 מוסדות (אקדמיים ולא אקדמיים) ברחבי הולנד. בכל משתתפי המחקר, אושרה אבחנה אובייקטיבית של פקקת ורידית פרוקסימלית ברגל.

במסגרת המחקר, חלק מהמטופלים לא קיבלו טיפול עם לחץ בכלל ואילו חלקם קיבלו טיפול עם לחץ, תוך 24 שעות מרגע האבחנה. הלחץ הושרה בעזרת חבישה רב שכבתית, או בעזרת גרביים אלסטיים (לחץ של 35 מ"מ כספית).

על ידי בדיקת אולטרסאונד שבוצעה תוך הפעלת לחץ, נבדקו מצבים של חסימה ורידית רזידואלית ותסחיף פקיקי חוזר. הזמן הממוצע מהאבחנה ועד ההערכה של חסימה ורידית רזידואלית היה בממוצע 5.3 חודשים (סטיית תקן 1.9). ההיארעות של תסמונת פוסט-טרומבוטית נקבעה על ידי ציון Villalta של 5 לפחות, פעם אחת לאחר 6 חודשים ופעם נוספת לאחר 24 חודשים.

תוצאות המחקר הראו כי לאחוז נמוך מהמטופלים עם פקקת ורידים עמוקה, הייתה חסימה ורידית רזידואלית, לאחר שקיבלו טיפול מיידי עם לחץ (46.3% לעומת 66.7%; יחס סיכויים 0.46; רווח בר-סמך 95% 0.27-0.80; P=0.005).

זאת ועוד, תסמונת פוסט-טרומבוטית הייתה פחות שכיחה במטופלים ללא חסימה ורידית רזידואלית (46% לעומת 54%; יחס סיכויים 0.65; רווח בר-סמך 95% 0.46-0.92; P=0.013). בנוסף, לא נמצא קשר משמעותי בין הישנות קריש ורידי וחסימה ורידית רזידואלית.

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול עם לחץ מיידי צריך להיות מוצע לכל המטופלים המאובחנים עם פקקת ורידית חריפה ברגל, ללא קשר לחומרת התלונות.

מקור: 

Amin E.E. et al. (2018) Blood. 132, 2298.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פקקת ורידית,  טיפול עם לחץ,  גרביים אלסטיים,  תסמונת פוסט-טרומבוטית
תגובות