הפרעות פסיכוסומטיות 03.04.2019

מודל אינטגרטיבי חדש להבנת הפרעות פסיכוסומטיות

על ארבעה אשכולות (clusters) של יחסי גומלין בין גוף לנפש והספקטרום שביניהם

חרף המעבר אל הפרדיגמה הביו-פסיכו-סוציאלית של הרפואה, רופאים רבים ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מתקשים לטפל בחולים עם הפרעות פסיכוסומטיות. מצב זה מטריד במיוחד בשל השכיחות הגבוהה של מצבים אלה. אכן, למרות ההתקדמות שנעשתה במהלך העשורים האחרונים בהבנת מנגנונים העומדים ביסוד הקשר גוף-נפש, נותרו פערים משמעותיים בין מחקר ליישום קליני.

סיבה אפשרית אחת לכך היא העדר מודל מקיף ומוסכם המאפשר אינטגרציה של הידע למסגרת הביו-פסיכו-סוציאלית, באופן המושרש בהבנת המנגנונים הפסיכו-ביולוגיים השונים. מודל כזה יאפשר תקשורת טובה יותר בין הרופאים לבין מטפלים שונים בתחום בריאות הנפש, שיאפשרו להם לספק טיפול מתואם ומרובד.

במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers Psychiatry, הנוירולוג ד"ר יעקב עזרא יחד עם הפסיכולוג פרופ' גולן שחר והפסיכולוג הרפואי עודד המרמן מתארים טיפול בארבעה תיאורי מקרה ארכיטיפיים, בד בבד עם אפשרויות הטיפול הסטנדרטיות על מנת להמחיש את המצב הנוכחי.

צוות הטיפול מציג במאמר מודל קונספטואלי של ארבעה רבדים של יחסי גומלין בין גוף ונפש, המבוססים על מנגנונים פתופיזיולוגיים ופסיכופתולוגיים, ונועדו לסייע בטיוב הטיפול בתלונות סומטיות.

המודל מורכב מ: (1) הפרעות אורגניות: תהליכים מבניים או ניווניים שיכולים להשפיע על מצב הרוח ועל תגובות פסיכולוגיות, אך אינם מתחזקים בבירור על ידי מתח נפשי (סטרס). (2) מחלות המוחמרות על ידי מתח: הפרעות ביולוגיות עם פתופיזיולוגיה מובהקת, כגון מחלות דלקתיות או אוטואימוניות, אשר ההתקדמות שלהן מוחמרת בבירור על ידי מתח. (3) תסמינים סומטיים פונקציונליים: הפרעות בהן רגישות מוגברת לגירויים יחד עם תגובתיות יתר של המערכת האוטונומית יוצרים "מעגל קסמים" של תהליכי למידה המחזקים זה את זה. תהליכים אלה כרוכים במנגנונים ביולוגיים, כגון רגישות מרכזית ומנגנונים פסיכולוגיים כגון קטסטרופיזציה ותשומת לב סלקטיבית. (4) הפרעת המרה (קונברסיה): ביטויים פיזיים של מצוקה נפשית, שבאה לידי ביטוי סומטי בהם הסימפטומים הם רק ביטוי של בעיות בתפקוד הנפשי של המטופלים ואינם נגרמים על ידי פתולוגיה ביולוגית.

בסוף המאמר מוצע ניהול של המקרים שהוצגו דרך הפרספקטיבה של מודל ארבעת האשכולות תוך דיון באינטגרציה המוצעת של המודל עם תיאוריות קיימות.

המחברים מדגישים כי כאשר המודל מושרש בהבנה של מסלולי מחלה פסיכו-ביולוגיים, הוא מאפשר דרך חדשה להבחין באיזה אופן האינטראקציה בין הגוף לנפש באה לידי ביטוי במחלות שונות ומציע דרך לתאם את תכניות הטיפול בהתאם, זאת על מנת לשפר את הדיוק ואת היעילות של טיפול.

מקור:

Ezra Y, Hammerman O and Shahar G (2019) The Four-Cluster Spectrum of Mind-Body Interrelationships: An Integrative Model. Front. Psychiatry 10:39. doi: 10.3389/fpsyt.2019.00039

נושאים קשורים:  מחקרים,  מודל ביו-פסיכו-סוציאלי,  פסיכולוגיה רפואית,  רפואה פסיכוסומטית,  רפואה נפשית,  תסמונות גופניות פונקציונליות,  היפנוזה,  תרפיה התנהגותית קוגניטיבית
תגובות
 
אנונימי/ת
07.04.2019, 04:57

שלום בירצוני להגיד שהמאמר והמחקר הזה חשוב מינשוא מיכיוון שהפרעות פסיכוסומטיות הם מאד "שקופות" וחסרות כל הבנה מהרבה גורמים טיפוליים ושלא טיפוליים הפרעות פסיכוסומטיות לא תמיד מדוברות מיצד הסובל ולעיתים מובילות לבעיות אחרות אשר מעודדות הבחנות פסיכיאטריות לא נכונות והאדם נופל בין הכיסאות מיבחינה טיפולית ואפילו מיתרחק יותר מהמערכת הרפואית כי אף אחד לא מבחין בבעיה האמיתית שהוא שרוי בה ושבנוסף הוא גם מיתבייש לדבר עליה כמו כן יש לציין שבהחלט קיימים הקשרים פיזיולוגים להפרעות פסיכוסומטיות שלעיתים יחודית לאדם ספציפי, ביכלל חשוב שהרפואה תיתיחס לכל אדם באופן אינדבדואלי ותנסה להבין את סיפורו של אדם לעומקיו ביחוד בתחום הפסיכיאטרי
תודה למי שקרא עד כאן