תיאור מקרה 02.05.2019

תיאור מקרה: שונות קלינית במחלה הגנטית Startle

החוקרים האיטלקים מתארים תכונות קליניות וגנטיות של שני אחים, האחד עם הופעה מג'ורית והאחד עם הצורה המינורית של מחלת סטרטל

גנים (צילום: אילוסטרציה)
גנים (צילום: אילוסטרציה)

למרות שהאבחנה של היפרפלקסיה Hyperekplexia מבוססת על ממצאים קליניים, גרסאות פתוגניות בחמישה גנים דווחו כגורמות להיפרפלקסיה, כאשר GLRA1 נמצא גורם בכ-80% מהמקרים. מוטציות דומיננטיות ורצסיביות זוהו בגן GLRA1 כגורמים פתוגניים אצל אנשים רבים עם הצורה המשפחתית של Hyperekplexia.

בתיאור המקרה הנוכחי, החוקרים האיטלקים מתארים תכונות קליניות וגנטיות של שני אחים, האחד עם הופעה מג'ורית והאחד עם הצורה המינורית של המחלה. דגימות DNA מן המטופלים והוריהם בוצעו על ידי גישה NGS ותוקפו על ידי ריצוף סנגר. הניתוח של הגן GLRA1 גילה, בשני המצבים, מוטציות הטרוזיגיות מורכבות: c.895C> T או p.R299X בירושה מאם ו c587C> A או p.D98E בירושה מן האב.

עד כה, שתי המוטציות שזוהו ב-GLRA1 לא דווחו קודם לכן כמוטציות מורכבות. הרופאים מדגישים שמה שבולט בבירור במקרה זה הוא ההטרוגניות הקלינית באותה משפחה. למעשה, למרות השתייכות לאותו אילן יוחסין, האם הפגועה הראתה רק תגובות חריפות של חרדה לגירויי רעש בלתי צפויים, אשר עשויות להיות מוסברות על ידי אקספרסיביות משתנה, בעוד שהאב לא הראה סימנים ברורים לסימפטומטולוגיה, דבר שעשוי להיות מוסבר על ידי אי חדירות הגן.

לבסוף, לשני האחים יש צורה שונה של המחלה, למרות שהמוטציות ההטרוזיגוטיות זהות ב-GLRA1, מה שמראה כי מוטציה זהה ב-GLRA1 יכולה להיות עם ביטויים פנוטיפיים שונים. ממצאים אלה מצביעים על מנגנון של התבטאות משתנה בבסיס התופעה.

מקור:

Sprovieri, Teresa, Carmine Ungaro, Serena Sivo, Michela Quintiliani, Ilaria Contaldo, Chiara Veredice, Luigi Citrigno et al. "Clinical features and genetic analysis of two siblings with startle disease in an Italian family: a case report." BMC medical genetics 20, no. 1 (2019): 40.

נושאים קשורים:  מחקרים,  תיאור מקרה,  מחלת סטרטל,  גנטיקה,  היפררפלקסיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות